Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Maliye Bakanı Brexit’in Ardından Büyümeyi İkiye Katlamayı Hedefliyor

İngiltere Maliye Bakanı, ülkenin ekonomik büyüme oranını neredeyse ikiye katlamayı hedeflediğini dile getirdi.
İngiltere Maliye Bakanı Brexit’in Ardından Büyümeyi İkiye Katlamayı Hedefliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Maliye Bakanı Sajid Javid’in Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan sonra ülkenin temeldeki ekonomik büyüme oranını kabaca iki katına çıkarmayı hedeflediği ancak AB kurallarına bağlı kalmak isteyen büyük imalat sektörlerini savunmayacağı söylendi.

Davos’a seyahat etmeden önce Financial Times ile röportaj yapan Javid, İngiltere’nin Brexit sonrası ticaret görüşmelerinde AB kurallarına bağlı kalmayı taahhüt etmeyeceğini dile getirdi. Tek pazarda ve gümrük birliğinde olmayacaklarını aktaran İngiliz Maliye Bakanı, bunu yıl sonuna kadar yapacaklarını bildirdi.

Bu noktada Başbakan Boris Johnson’ın İngiltere’nin 31 Ocak’ta ayrılmasından sonra AB ile uzun vadeli bir ticaret anlaşması müzakere etmeyi umduğu 11 aylık sürenin uzatılmayacağını söylediği hatırlatıldı.

İngiltere Maliye Bakanı Brexit AçıklamasıFakat Avrupa Birliği bu hedefin gerçekçi olmadığını savundu. FT, Javid’in beceri eğitimi ve fiziksel altyapıya daha fazla yatırım yaparak yıllık ekonomik büyüme oranlarını 20. yüzyılın ikinci yarısında görülen yüzde 2.75 seviyesine yükseltmek istediğini yazdı.

BOE Başkanı Mark Craney ise geçen hafta İngiltere’nin trend büyüme oranının yüzde 1 ila 1.5 aralığında olduğunu düşündüğünü söylemişti. İlk bütçesini 11 Mart’ta sunacak olan Javid, şirketleri AB ayrılığının ardından gelecek yeni gerçekliğe uyuma çağırdı. İngiliz şirketlerinin gelişeceği ve Brexit sonrası ekonomi için yol gösterici mantrasının “insan kapitalizmi” olacağı konusunda ısrar etti.

Brexit’ten muzdarip bazı şirketlerle rahat olmayı öneren Javid, işletmeler üzerinde bir şekilde etkisinin olacağını, bazı firmaların fayda sağlarken bazıların sağlamayacağını kaydetti.

İngiltere Maliye Bakanı Brexit Şirket Hazırlanmalı Ancak şirketlerin kesinliğe sahip olmaları ve yeni ticaret ilişkisine hazırlanmaya başlamaları gerektiğini asıl önemli şeyler olarak anlattı. “Avrupalı dostlarımızla bu anlaşmayı imzaladıktan sonra, dünyadaki en başarılı ekonomilerden biri olmaya devam edeceğiz” diyen Javid, İngiltere’nin iç yatırımlar için oldukça popüler bir destinasyon olmaya
devam ettiğini de ekledi.

Düzenleyici farklılıkların, Avrupa’yı kapsayan karmaşık tedarik zincirlerine sahip otomotiv ve eczacılık gibi endüstrileri nasıl etkileyebileceği sorulduğunda; “Japonya AB’ye otomobil satıyor ancak AB kurallarına uymuyor” ifadeleriyle yanıt verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu