Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere-AB Müzakereleri Son Günlerine Girerken, Brexit Anlaşması için Işık Görünmüyor

İngiltere ve AB arasındaki müzakerelerde son günlere gelinirken, hala bir Brexit anlaşması olasılığı görünmüyor.
İngiltere-AB Müzakereleri Son Günlerine Girerken, Brexit Anlaşması için Işık Görünmüyor
Yorum

İngiltere ve AB, Haziran 2016’daki referandumdan bu yana, İngiliz siyasetinde en yoğun olabilecek haftaya hazırlanıyorlar. İngiltere’nin çoğunluğunun AB’yi terk etmek için oy kullanmasından bu yana üç yıldan fazla zaman geçti. Ancak İngiltere ile AB arasında Brexit sonrası ilişkileri, rekabeti, lojistiği ve vizyonları belirleyecek bir geri çekilme anlaşması imzalanamadı.

Bu hafta, 17 Ekim Perşembe günü başlayacak iki günlük AB zirvesinden önce bir anlaşmaya varabilecekleri en son tarih olarak görülüyor. 19 Ekim’de bir anlaşma yapılmadığı takdirde, İngiltere Başbakanı Boris Johnson yasal olarak AB’den ayrılma tarihine kadar bir gecikme talep etmeye mecbur kalacak.

BBC’ye göre; geçen hafta yapılan görüşmeler, bir anlaşmanın imzalanması için son şanstı. Ancak AB müzakerecilerinin AB zirvesinin arifesinde Çarşamba gününe kadar konuşmaya istekli olduklarını bildirdi.

İngiltere Parlamentosu, Cumartesi günü toplanmaya ve zirvede bir anlaşmaya varılması durumunda bir Brexit anlaşmasına oy vermeye hazırlar. Parlamento, Falkland Savaşı’nın ortasında 1982’den beri ilk kez Cumartesi toplanacak.

Bununla birlikte tüm bunlar, herhangi bir sorunu engellemek için imzalanacak bir anlaşmaya ve Brexit anlaşması olmaması durumunda İrlanda sınırındaki yaşanabilecek sorunların çözülmesine bağlı.

Teknik Görüşmeler

Teknik GörüşmelerAB ve İngiltere arasındaki mevcut tartışmalar, Johnson hükümetinin İrlanda backstop’unu değiştirmeyi amaçlayan önerileri takiben teknik müzakerelere odaklanıyor.

İngiltere, Kuzey İrlanda’nın AB tek pazarının bir parçası olarak kalmasını önerdi; ancak gümrük birliğinden ayrılarak gümrük kontrollerine ihtiyaç duyulacak.

Sınırdaki fiziki altyapıdan kaçınmak için İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti ile Kuzey İrlanda arasından geçen malların kontrolünün sınırdan uzağa yapılmasını önerdi.

Bununla birlikte AB teklifleri dikkatli bir şekilde ele aldı ve bildirildiği üzere İngiliz tekliflerinde gümrük düzenlemelerinin yasallığı ve teknik özellikleri ile ilgili endişeler olduğu belirtildi.

Avrupa Komisyonu Pazar günü yaptığı açıklamada, çok fazla çalışma yapılması gerektiğini ve teknik düzeyde tartışmaların Pazartesi günü devam edeceğini söyledi. AB’nin baş Brexit müzakerecisi Michel Barnier ile Salı günü yapılacak müzakerelerin ilerleyişiyle ilgili kısa bir süre bakanlara bağlı olması gerekiyor.

Uzmanlar zaman içinde bir anlaşmanın olası olmayacağının muhtemel olduğunu söylüyor.

Berenberg Bankası’nın baş ekonomisti ve kıdemli İngiltere ekonomistleri olan Holger Schmieding ve Kallum Pickering yayımladıkları notta, “AB zirvesi için 17-18 Ekim tarihlerinde bir anlaşmaya varılması ve 19 Ekim’deki olağanüstü bir Cumartesi oturumunda İngiltere Parlamentosu’ndan geçirilmesini sağlamak, belirsiz bir sonuçla hafif bir şekilde ortaya koymak için büyük zorluk oluşturuyor. Ek olarak, AB yine de tarafındaki anlaşmayı onaylamak için teknik bir uzantıya ihtiyaç duyabilir,” ifadelerini kullandılar.

Ekonomistler, bu aşamada birkaç gün içinde anlaşmanın sonuçlandırılmayacağını ve İngiltere’nin 31 Ekim’den sonra Brexit’in uzatılmasını talep etmesi gerekeceğini de söylediler.

Piyasa Hareketleri

Piyasa HareketleriSterlin haftanın ilk işlem gününde yüzde 0,5 oranında düşüşle 1,2569 dolardan işlem gördü. GBP/USD paritesi, haftaya 1,2649 dolardan başladıktan sonra düşüş eğilimi gösterdi. TSİ 09:30’da 1,2559 dolara kadar geriledikten sonra toparlanan parite, dar bir aralıkta dalgalanmaya başladı.

İngiltere’nin gösterge endeksi FTSE 100 ise yüzde 0,4 oranında düşüşle işlem gördü. Brewin Dolphin’de fon araştırma sorumlusu olan Ben Gutteridge, bir anlaşmanın pazarı katlanarak artıracağını söyledi.

Gutteridge, bir anlaşmanın yapılmasıyla FTSE 100 ve sterlinin yükseliş yaşayacağını söylerken, bazı endişeleri olduğunu da söyledi. Anlaşma ihtimalinin çok az olduğunu ifade etti.

Öte yandan İngiltere, parlamentonun Pazartesi günü yeni bir meclis oturumu için tekrar açılacağı günlerde bir hareketli bir güne hazırlanıyor. Hükümetin yasama gündemi, Kraliçe’nin Konuşması olarak bilinen Kraliçe II. Elizabeth tarafından yapılan bir konuşmada özetlenecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu