Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’nin 2Ç20 GSYİH Revizyonuna Rağmen Ekonomi Tarihi Resesyonda

Ulusal İstatistik Ofisi, gayri safi yurtiçi hasılanın Haziran ayına kadarki üç ayda ilk tahminin biraz altında, yüzde 19,8 oranında küçüldüğünü açıkladı.
İngiltere’nin 2Ç20 GSYİH Revizyonuna Rağmen Ekonomi Tarihi Resesyonda
Son Güncelleme: 
Yorum

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) bugün yaptığı açıklamada, İngiliz ekonomisinin COVID-19 kilitlemesinin derinliklerinde ilk başta tahmin edilene kıyasla daha az küçüldüğünü bildirdi.

Ağustos ayında İngiltere ekonomisinin %20,4’lük rekor düşüşle resesyona girdiğini belirten ONS, rakamı revize ederek Nisan-Haziran döneminde GSYİH’nin %19,8 düştüğünü dile getirdi.

Ekonomistler, nihai çeyrek GSYİH değerinin herhangi bir değişiklik göstermemesini beklerken gelen olumlu revizyon haliyle dikkat çekti. Bununla birlikte yapılan olumlu değişiklik, ekonominin üç aylık kayıtların 1955’te başlamasından bu yana görülen en büyük daralmayı yaşadığı gerçeğini değiştirmedi.

ONS, bir yıl önceye kıyasla ise İngiltere ekonomisinin düşüşünün yüzde 21,5’e revize edildiği bilgisini de verdi.
İngiltere GSYİH
Kaynak: ONS

Birleşik Krallık GSYİH‘sinin 2018 ile 2019 arasında %1,3 arttığı tahmin edilirken bu önceki tahmine göre aşağı revize edildi. 2020’nin ikinci çeyreğinde hükümet kısıtlamalarına en çok maruz kalan sektörler olan hizmetler, üretim ve inşaat çıktılarında üç aylık rekor düşüşler yaşandı. Hanehalkı tasarruf oranı 2020’nin ilk çeyreğinde (Ocak-Mart) %9,6 iken ikinci çeyrekte %29,1’e yükseldi.

Aşağıda da görüldüğü gibi tüm G7 ekonomileri için 2020’nin ilk yarısındaki kümülatif GSYİH büyümesini de veren ONS, 2020’nin ilk yarısında İngiltere GSYİH’sinin kümülatif olarak yüzde 21,8 düştüğünü belirtti.
İngiltere GSYİH Düşüş
Kaynak: ONS

Ardından en büyük düşüşü yüzde 18,9 ile Fransa’nın, yüzde 17,6 ile İtalya’nın, yüzde 13,4 ile Kanada’nın, yüzde 11,5 ile Almanya’nın, yüzde 10,2 ile ABD’nin ve yüzde 8,5 ile Japonya’nın yaşadığını kaydetti.

Neticede revizyonlara rağmen İngiltere ekonomisi, GSYİH’deki art arda iki çeyreklik düşüşten sonra mevcut kayıtların başlamasından bu yana en büyük resesyonuna girdi.

ONS açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bu erken tahminlerin revizyona açık olduğu hala doğru olsa da koronavirüs pandemisine yanıt olarak meydana gelen daralmanın büyüklüğüne odaklanmayı tercih ediyoruz. Birleşik Krallık’ın kayıtlardaki en büyük resesyonda olduğu açıktır. Son tahminler, İngiltere ekonomisinin şu anda %21,8 olduğunu, 2019’un sonundakinden daha küçük olduğunu gösteriyor ki bu da daralmanın eşi benzeri görülmemiş boyutuna dikkat çekiyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu