Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF: Güney Amerika Ülkesi Guyana 2020’de %86 Büyüyecek

Uluslararası Para Fonu (IMF), Güney Amerika’nın en küçük ülkelerinden Guyana'nın 2020'de %86 büyüyeceğine inanıyor.
IMF: Güney Amerika Ülkesi Guyana 2020’de %86 Büyüyecek
Yorum

Uluslararası Para Fonu (IMF), Güney Amerika’nın en küçük ülkelerinden birinin gelecek yıl ekonomik büyümede çarpıcı bir yükseliş göreceğine inanıyor. Brezilya, Surinam ve Venezüella sınırı olan yaklaşık 780.000 ülke olan Guyana IMF’ye göre, 2020’de yüzde 86 oranında ekonomik büyüme görecek.

Böylesine bir GSYİH büyümesi, Guyana’yı gelecek yıl muhtemelen dünyanın en hızlı ekonomik büyümeye sahip ülke haline getirecek. Başka bir ifadeyle Guyana’nın öngörülen ekonomik büyümesi, dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’den beklenenin 40 katı olacak.

Analist Natalia Davies Hidalgo, IMF’nin bunun tahmin etmesinin nedenini Guyana’nın dünyanın her bir birey için en yüksek miktarda petrole sahip olması olarak gösterdi.

IMF Guyana Tahmin Petrol Kaynaklı Kişi başına yaklaşık 1.900 offshore rezervine sahip olan OPEC kralı Suudi Arabistan ile karşılaştırıldığında Guyana’nın 3.900 varile sahip olduğunu belirtti. “Üretim henüz başlamadı ve yeni keşifler hala yapılmakta olduğu için daha fazlası da olabilir” dedi. Guyana önümüzdeki ay petrol üretimine başlamaya hazırlanıyor ki analistler de bunun Güney Amerika’nın tek İngilizce konuşulan ülkesinde ekonomik refah için dönüştürücü olacağına inanıyorlar.

Ancak Hidalgo, IMF’nin tahminini hırslı olarak nitelendirerek bunun küresel kurumun şimdiye kadarki en yüksek yıllık ekonomik tahmini olduğunu anlattı.

IMF Guyana 2020’de %86 BüyüyecekBunun nedeni, ülkenin hükümetinin Mart ayında seçimler yapılıncaya kadar teknik olarak geçici olmasıydı ve şu anda 2020 bütçesini geçemediği anlamına geliyordu. Ülkedeki düzenleyici mevzuat eksikliğine ek olarak Hidalgo, proje gecikmelerinin ve altyapı sektöründeki ödemelerin yapılmamasının IMF’nin öngörüsünü tehdit edebileceğini söyledi.

Diğer taraftan IMF’nin Guyana’nın önümüzdeki yıl yüzde 86’lık bir ekonomik büyüme kaydedeceği yönündeki öngörüsüyle karşılaştırıldığında, IHS Markit’in ülkedeki siyasi istikrarsızlıkla ekonominin yaklaşık %30 oranında genişlemesinin daha muhtemel olduğunu söylediği aktarıldı.

Ayriyeten düşünce kuruluşu Chatham House uzmanı Valerie Marcel de Guyanalıların Hollanda hastalığına yakalanabileceği konusunda uyarmış, ülkenin petrol sektörü tarafından tamamen üstlenilmemesinin çok zor olacağını söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu