Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hükümetlerin Kontrol Baskıları Artarken Merkez Bankalarının Bağımsızlığı Tehlikede

Dünya çapındaki hükümetler merkez bankalarının özerkliğini giderek daha fazla sorgularken, iki yapı arasındaki ilişkinin riske girdiği görülüyor. Detaylar şöyle;
Hükümetlerin Kontrol Baskıları Artarken Merkez Bankalarının Bağımsızlığı Tehlikede
Yorum

Dünya çapındaki hükümetler merkez bankalarının özerkliğini giderek daha fazla sorgularken, iki yapı arasındaki ilişkinin riske girdiği görülüyor.

Daha bu hafta çıkan haberlerde, Başkan Donald Trump’ın FED Başkanı Jerome Powell’ı yasal olarak görevden almanın yollarını aradığı yazıldı. Haberler oldukça inandırıcıydı ki Trump, daha önce defalarca kurumun bağımsızlığına zarar verecek nitelikte açıklamalarda bulunmuş, Powell’ı sert sözlerle eleştirmişti.

Bu arada Perşembe günü İtalya’nın kuruluş karşıtı hükümetinin de İtalya Merkez Bankası’na üye atanması konusunda hükümete daha fazla yetki verecek bir tasarı hazırladığı öğrenildi.

İtalya Hükümet Merkez Banka BaskıTrump’ın FED yaklaşımına benzer şekilde hem Beş Yıldız Hareketi hem de Lega partisi İtalya Merkez Bankası Başkanı Ignazio Visco’yu açık bir şekilde suçlamıştı. Konuyla ilgili görüş bildiren Johns Hopkins Üniversitesi’nden Erik Jones; “merkez bankalarının bağımsızlığı hususunda patlamak üzere olan gerçek bir kriz var” dedi. Meydan okumanın arkasında ise bankacılık denetimi, alışılmadık para politikası ve standart yönetim olmak üzere üç faktör olduğunu aktardı.

Krizin bir kısmının, Trump’ın Powell’ı eleştirdiği para politikasının standart hareketleriyle ilgili olduğunu söyleyen Jones, üç zorluğun içinden en önemli sorunun bu olduğunu kaydetti.

Merkez Bankaları Bağımsızlık Tehlike Altında Haberde, Trump’ın geçtiğimiz günlerde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’yi de eleştirdiği çünkü Draghi’nin açıklamalarıyla euronun dolar karşısında değer kaybetmesine yol açtığını savunduğu hatırlatıldı.

Mario Draghi ise Trump’ın euro devalüe etme suçlamalarına karşılık olarak merkez bankasının görevinin ve hedefinin döviz kurunu manipüle etmek değil, fiyat istikrarını sağlamak olduğunu dile getirmişti. Daha geniş bir açıdan ise Hindistan ve Türkiye hükümetleri ile merkez bankaları arasında da anlaşmazlık yaşandığı görüldü.

Araştırma firması Signum Global’dan Anna Rosenberg; “Trump ve Matteo Salvini’den ders alabilirseniz, popülistlerin para politikasını etkilemeye özendirilebileceği ancak günün sonunda, hem İtalya hem de ABD’deki sistemlerin bunun gerçekleşmesi için çok güçlü olduğunu anlarsınız” dedi. Bununla birlikte merkez bankası yöneticileri üzerindeki baskının artacağını ve popülistlerin hedefi haline gelebileceklerini, dolayısıyla eskiye kıyasla şu anda daha ön planda olduklarını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu