Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong Protestoları Restoran ve Otel Çalışanlarına Büyük Zarar Veriyor

Aylardır devam eden siyasi huzursuzluk Hong Kong’a baskı yaparken, restoran ve otel çalışanları artık acıyı hissediyor. İşte ayrıntılar;
Hong Kong Protestoları Restoran ve Otel Çalışanlarına Büyük Zarar Veriyor
Yorum

Hong Kong, suçlunun iade tasarısına karşı başlayan ve ardından devasa bir demokrasi hareketine dönüşen protestolarla aylardır sarsılıyor. Alınan bilgiler de Hong Kong’daki otellerin ve restoranların artık acıyı hissetmeye başladığını gösteriyor.

Sendika yetkilileri geçen hafta CNN’e yaptıkları açıklamada, restoranların çalışanlarını işten çıkardıklarını ya da onları ücretsiz izin almaya zorladıklarını belirtti. Aynı şekilde büyük otellerin de işçilere evde kalmalarını söyledikleri aktarıldı.

Oxford Economics ekonomisti Tommy Wu, halihazırda ABD-Çin savaşından etkilenen Hong Kong ekonomisinin, devam eden protestolarla iyice sarsıldığını söyledi.

Hong Kong Ekonomi İyice Sarsıldı İş ortamını karmaşıklaştıran gösterilerin işten çıkarmalar gibi bazı önlemler için tetikleyici olduğunu dile getirdi. Bir endüstri birliği de Haziran ayından bu yana en az 700 restoranın işçisini kaybettiğini bildirdi. Hong Kong merkezli bir sendika, anketi cevaplayan 500 işçinin yaklaşık yarısının, şirketlerinin protestolara işgücü maliyetlerini düşürerek yanıt vermesini beklediklerini söylediğini açıkladı. İşini koruyanların bile zorluklardan dolayı güvende hissetmedikleri belirtildi.

9000 üyeyi temsil eden bu birliğin sözcüsüne göre pek çok restoran çalışanından ücretsiz izne çıkmasını istiyordu.

Hong Kong Restoranlar Çalışan Ücretsiz İzin İstiyorBu durum sadece gıda endüstrisi için geçerli değildi. Hong Kong’da bulunan lüks bir otel olan InterContinental, kısa süre önce tüm personele hem ücretli hem de ücretsiz olarak birçok gün için izne ayrılmasını söylemişti.

Otelin genel müdürü olan Claus Pedersen, CNN’le paylaşılan bir nota göre; “Hepiniz Hong Kong’un Haziran 2019’un başından bu yana protestolarla karşı karşıya olduğu durumu biliyorsunuz” diyerek şirketin yiyecek ve içecek biriminden elde ettiği gelirin yanında doluluk oranlarının kayda değer şekilde düştüğünü vurguladı.

Bu nedenle düzeltici önlemler almanın doğru olduğunu sözlerine ekledi.

Hong Kong Protestoları Restoran ve Otel Çalışanları Zor DurumdaCatering ve otel çalışanları birliğinin organizatörlerinden Michael Chan de benzer senaryoların yaygınlaştığını, birlikteki 14 otelin çalışanları ücretsiz izne ayırdığını söyledi. Neticede protestolar kentin imajına zarar verdi. Hong Kong uluslararası havaalanındaki operasyonlar, geçen ay geçici olarak kapatıldı ve yüzlerce uçuş ertelendi.

Resmi ön verilere göre, gelen ziyaretçi sayısı Ağustos ayının ilk yarısında önemli ölçüde düştü. Hong Kong Turizm Kurulu tarafından Cuma günü yayınlanan istatistiklere göre, temmuz ayında, kentin otel doluluk oranı, geçen yılın aynı ayına göre %91’e kıyasla %86’ya geriledi. Oxford Economics ekonomisti Wu, otel sektörünün yavaşlamasını büyük ölçüde “son dönemdeki siyasi kargaşaya” bağladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu