Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hollanda Başbakanı ABD ve AB’nin Bir Ticaret Anlaşmasına Varacağından Emin

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, bugün verdiği bir demeçte ABD ile Avrupa Birliği’nin bir ticaret anlaşmasına ulaşması için tamamen ikna olduğunu söyledi. Detaylar şöyle;
Hollanda Başbakanı ABD ve AB’nin Bir Ticaret Anlaşmasına Varacağından Emin
Yorum

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, bugün verdiği bir demeçte ABD ile Avrupa Birliği’nin bir ticaret anlaşmasına ulaşmasını sağlamak için perde arkasında birçok şey yaşandığını söyledi. Her iki taraf da Trump’ın Ocak 2016’da iktidara gelmesinden bu yana uluslararası ticaret konusunda kaygılıydı ki endişeler özellikle de ABD Başkanı’nın geçen yıl Avrupa otomobillerine yüzde 25 oranına kadar gümrük vergisi getireceği yönündeki tehditlerinin ardından artmıştı.

Sonuçta AB dünyadaki en büyük motorlu taşıtlar ihracatçısıyken ABD de dünyadaki en büyük motorlu taşıtlar ithalatçısıydı. Dolayısıyla araba tarifeleri Avrupa ekonomisi için büyük bir risk olabilirdi.

Ticaret gerilimlerini hafifletmek amacıyla AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, geçtiğimiz yıl Trump’la yeni tarifeleri kenara koymak ve devam eden vergileri azaltmak için birlikte çalışmaya anlaşmıştı.

Hollanda Başbakanı ABD ve AB İlişkileri Yorumu Geçtiğimiz yılın başlarında ABD, Avrupa’dan çelik ve alüminyum vergilerini yükseltmişti. Hollanda Başbakanı Mark Rutte de yaşanan gelişmelerle ilgili olarak; “bu konuda bir çözüm bulabileceğimize ikna oldum çünkü bu stratejik olarak her iki tarafın da menfaatine” yorumunu yaptı. Sahnelerin arkasında çok fazla şey olduğundan emin olduğunu söyleyen Rutte, masada çok fazla ortak hedef olduğunu ve bunu en kısa sürede halletmeleri gerektiğini kaydetti. Ayriyeten Amerika Birleşik Devletleri ile Avrupa Birliği arasında tam bir kavga istemediklerini de açıkça belli etti.

Farklılıklarını köprülemenin her iki tarafın da yararına olacağını dile getiren Rutte; “ABD ile AB arasındaki transatlantik bir bağın, Çin ve diğer dünya güçleriyle olan ilişkimiz üzerinde ortaklaşa çalışarak her ikimizin de yararına olacağına kesinlikle inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Farklılıkları Köprülemek İki Tarafın Yararına Olacak Vergileri sıfıra indirmeye yönelik çalışmalar, geçen yıl masaya biraz rahatlama getirse de Washington’daki görüşmelerinden bu yana altı aydan fazla bir süre sonra meselenin nasıl ilerleyeceği henüz belli değil.

Öte yandan AB’nin ticaret şefi Cecilia Malmstrom da Cuma günkü açıklamasında; “Mevcut ABD yönetimi tarafından takip edilen ticaret politikasının bazı yönleriyle ilgili endişelerimiz var ancak iki başkan bir araya geldiğinde alınan kararlar ve ortak ifadeye dayanarak ABD ile olumlu bir gündem olması gerektiği konusunda da güçlü bir oybirliği var.” demişti.

Avrupa Komisyonu tarafından geçen ay yayınlanan bir raporda da iki ülke arasında bir dizi toplantı yapıldığı gösterilmişti. Aynı rapor, AB’nin bir başlangıç noktası olarak mevcut müzakerelerin devam eden iş birliği aktivitelerine odaklanması istediğini bildirmişti. Bununa birlikte raporda, ABD’nin Avrupa’daki otomobillere yeni tarifeler getirmesi durumunda devam eden müzakerelerde büyük bir aksama olacağı da vurgulanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu