Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan, Ticaret Savaşından Yararlanmak için Şirketleri Kendine Çekmeye Çalışıyor

Hindistan’ın Apple, Foxconn ve Wistron’un dahil olduğu şirketleri hedef alarak ABD-Çin ticaret savaşından faydalanmaya çalıştığı söylendi. İşte detaylar;
Hindistan, Ticaret Savaşından Yararlanmak için Şirketleri Kendine Çekmeye Çalışıyor
Yorum

Hindistan’ın Apple, Foxconn ve Wistron’un dahil olduğu şirketleri İşlerini taşımaya teşvik etmeyi amaçlayarak ABD-Çin savaşından faydalanmaya çalıştığı söyledi. Reuters’ın haberine göre birkaç Hintli yetkili 14 Ağustos’ta bir araya geldi ve Tayvan merkezli Pegatron’un da dahil olduğu bir dizi hedef şirket listesi konusunda tartıştı.

Sonuçta dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki anlaşmazlık, küresel tedarik zincirlerini bozmuş ve tarifelerden kaçınmak isteyen şirketleri başka yatırım yollarına yönlendirmişti. Kısa süre önce alınan bilgiler de 50’den fazla çok uluslu şirketin ticaret savaşı nedeniyle üretimi Çin dışına çıkarttığını göstermişti.

Reuters’ın gördüğü belgede de hükümetin, operasyonları için en iyi yatırım bölgelerini önermek üzere 26 Ağustos-5 Eylül tarihleri arasında şirketlerle bir araya geleceği bildirildi.

Hindistan Tedarik Zincir Taşıma Şirket Bir Araya Gelecek Eyalet hükümetlerinin görüşmelerde yer alacağı da aktarıldı. Hükümet yetkililerinin 14 Ağustos’ta bir araya geldiği toplantı kayıtlarında, piyasa faktörlerini ayrıntılandıran eksiksiz bir paketin ve önerilen Hint teşviklerinin potansiyel yatırımcılara sunulacağı kaydedildi.

Hükümetin yeni teşvikler çıkarıp çıkarmayacağı veya mevcut olanları ayrıntılarıyla gösterip göstermeyeceği belli olmasa da belgenin Hindistan’ın otobüsü kaçırdığı korkusuyla bile fırsatları araştırmak ve hızlı hareket etmek istediğini gösterdiği vurgulandı.

Zaten endüstri uzmanları da tedarik zincirlerini Çin dışında yeniden inşa etmeyi düşünen şirketlerin daha hızlı izinler ve istikrarlı politikalar sunan yerlere yöneldiklerini söylüyorlardı.

Hindistan Çin Dışı Şirket Faydalanmak İstiyor Vietnam öne çıkan noktaydı ki Alphabet’ın Google’ı akıllı telefon üretimini bu yıl itibariyle Çin’den Vietnam’a kaydırıyordu. Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde ABD-Hindistan uzmanı olan Richard Rossow, Yeni Delhi’ye işaret ederek; “Yeni dalgayı yakalamak için harcayacak zaman yok ve asıl soru şu: Çoktan kaçırdılar mı?” dedi.

Diğer tarafta toplantıya katılan bir kaynak; Hintli yetkililerin bu hafta ayrı ayrı Volkswagen, Hyundai ve Honda gibi otomobil üreticilerinin yerel delegeleriyle bir araya geldiğini, tedarik zinciri operasyonlarını Çin’den Hindistan’a taşımayı düşünüp düşünmeyeceklerini sorduklarını söyledi. Hükümetin buna harika bir fırsat olarak baktığını da ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu