Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan’ın Tarım Sektörü “Eleştirilen” Reformlarla Güçlenecek

Binlerce çiftçi bu yıl yürürlüğe giren reformları protesto ederken Hindistan’ın baş ekonomi danışmanı yeniliklerin tarım sektörünün çoğuna fayda sağlayacağını savundu.
Hindistan’ın Tarım Sektörü “Eleştirilen” Reformlarla Güçlenecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Hindistan’ın baş ekonomi danışmanı Salı günü yaptığı açıklamada, ülkenin yeni çiftlik reformlarının tarım sektörünün çoğunluğuna fayda sağlayacak şekilde tasarlandığını söyledi.

Çoğunlukla kuzeydeki Pencap ve Haryana eyaletlerinden binlerce çiftçi, bu yıl yasaya giren üç çiftlik reformunu protesto ederken Krishnamurthy Subramanian reformları savundu.

Protestoların nedeni ise bu önlemlerin Hintli çiftçileri on yıllardır koruyan bazı kuralları ortadan kaldırmasının ve onları özel oyuncuların daha büyük bir role sahip olmasının beklendiği serbest piyasa mekanizmalarına maruz bırakmasının beklenmesi. Hükümet ve çiftçi temsilcileri arasındaki görüşmelerden sonuç alınamazken bir sonraki müzakere turunun Çarşamba günü yapılacağı biliniyor.

Konuya ilişkin açıklamalarıyla gündeme gelen Krishnamurthy Subramanian, CNBC’ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Krishnamurthy Subramanian Hindistan Tarım ReformEylül ayında yasaların kabul edilmesinin ardından Modi, yasaların tarım sektöründe tam bir dönüşüm sağlamasının yanı sıra çiftçilere on milyonlar sunacağını dile getirmişti. Bunun yanında yasaların çiftçilerin gelirini ikiye katlama çabalarına ivme kazandıracağını söylemişti ki bu partisinin geçen yılki başarılı yeniden seçilme teklifinde verdiği kampanya vaatleri arasındaydı.

Çiftçilerin protestoları hakkındaki sorulara Subramanian, Hindistan gibi bir demokrasideki reformların tipik olarak “sessiz bir çoğunluk karşısında gördüğünüz türden sesli bir azınlığı ortaya çıkardığını” söyleyerek yanıt verdi.

Sessiz çoğunluğun reformlardan yararlanan çoğunlukken sesli azınlığın genellikle statükonun devamından yararlanan azınlık olduğunu dile getirdi. Ekonomistler genel olarak Hindistan’ın tarım sektörünün belirli mahsullerin fazla üretimini azaltmak için reformlara ihtiyacı olduğu konusunda hemfikirken bazıları, çiftçilerin endişelerinin hala ele alınması gerektiğini savunuyor.

Özellikle de özel sektörün daha fazla katılımının çiftçilerin çıkarlarına zarar vermemesini sağlamak için yeterli kontrol ve dengelerin olması gerektiği söyleniyor. Tüm bunların yanında reformlar Hindistan ekonomisinin on yıllardır ilk kez teknik bir durgunluğa girdiği bir zamanda geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu