Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan MB Faiz Değiştirmezken Negatif Büyümeye İşaret Etti

Hindistan Merkez Bankası repo faiz oranını yüzde 4'te sabit bırakırken Başkan Das 2020-2021 mali yılında büyümenin negatif bölgede kalacağını söyledi.
Hindistan MB Faiz Değiştirmezken Negatif Büyümeye İşaret Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Hindistan Merkez Bankası, bugün yaptığı açıklamada repo faiz oranını değiştirmediğini açıkladı. Oranı yüzde 4’te sabit bırakma kararı, ekonominin Haziran çeyreğinde %15,2 daralacağını öngören Nomura’nın beklentisiyle uyumlu gelirken faz indirimi konusunda fikir ayrılıkları vardı.

Ancak uzmanlar genel olarak COVID-19’un etkisiyle mücadele etmek için bu noktada kredi yeniden yapılandırmasının daha önemli olduğuna inanıyordu. Öte yandan RBI bu yıl halihazırda faiz oranlarını 115 baz puan düşürerek repo oranını yüzde 4’e çekmişti.

RBI Başkanı Shaktikanta Das dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Para Politikası Komitesi’nin 24. toplantısında konuşan Das, kolay para politikası yanlısı yaklaşım benimsediğini belli etti.

Hindistan Merkez Bankası, 2020-2021 mali yılı için reel GSYİH büyümesinin negatif olacağını tahmin etti. Ancak Başkan Das COVID-19 sınırlama çabalarıyla ilgili olumlu haberlerin bu senaryoyu değiştireceğini de sözlerine ekledi.

Das, daha fazla kesinti için yer olduğunu ancak eylemlerde mantıklı davranmanın tavsiye edildiğini söyledi. Para Politikası Komitesi’nin uygun olduğunda kullanılabilir alanı daha fazla kullanmak için enflasyon dinamiklerini izlemeye devam edeceğini de belirtti.

Gösterge enflasyonunun 2021 mali yılının ikinci çeyreğinde yüksek kalmasını bekleyen Para Politikası Komitesi, oranın mali yılın ikinci çeyreğinde gevşeyeceğini öngördü.

Bu arada ülkede artan vaka sayıları, Hindistan’ın yeniden kısmi kilitlemeler uygulamasına yol açtı.
Hindistan Virüs Durumu
Kaynak: Worldometers

Ülkedeki toplam vaka sayısı 2 milyona doğru ilerlerken 40 bin 772 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. İyileşen hasta sayısı ise son verilere göre 1 milyon 329 bini geçti.

Günlük yeni vakalar ise yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere artmaya devam ediyor. 31 Temmuz’da 57 bin 704 ile yeni zirve yapan günlük vakada son olarak 5 Ağustos’ta 56 bin 626 kişi kaydedildi.

Hatta Al Jazeera’nın haberine göre Hindistan son 24 saat içinde 904 ile en büyük tek günlük ölüm bilançosunu kaydetti. Sağlık Bakanlığı toplam ölümlerin 40.699’a ulaştığını belirtirken Hindistan, son 30 günde 20.000 ölüm kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu