Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Kore Anlaşmasız Sonuçlanan Trump-Kim Zirvesinin En Büyük Kaybedeni

Uzmanlar geçtiğimiz gün anlaşmasız sonuçlanan Trump-Kim zirvesinde en büyük kaybedenin Güney Kore olabileceğini söyledi. Detaylar aşağıda;
Güney Kore Anlaşmasız Sonuçlanan Trump-Kim Zirvesinin En Büyük Kaybedeni
Yorum

Analistler, ABD Başkanı ile Kuzey Kore lideri Kim Jong Un arasındaki anlaşmasız sonuçlanan zirveden sonra en büyük kaybedenlerin Güney Kore ve Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’in olabileceğini söyledi.

Trump ile Kim, Perşembe günü sona eren iki günlük zirve için Vietnam, Hanoi’de bir araya gelmiş, görüşmeler her iki tarafın da Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması ve Pyongyang üzerindeki ekonomik yaptırımların kaldırılması konusunda anlaşmaya varamaması üzerine kısa kesilmişti. İşte bu noktada IHS Markit’in Asya Pasifik başkan yardımcısı Alison Evans; “Güney Kore, anlaşmasız sonlanan Hanoi zirvesinde en çok kaybeden tarafı temsil ediyor” dedi.

Perşembe günü yayınlanan notta Evans, Perşembe günkü gelişmelerin yaptırımlar nedeniyle durdurulan Kore arası projelerin yeniden başlatılma ihtimalini azalttığını aktardı.

Anlaşmasız Zirve Yaptırım Nedeniyle Durdurulan Kore Arası Projeleri Durdurabilir Alison Evans ayrıca Güney Kore Başkanı Moon Jae-in’e verilen siyasi desteğin daha da düşebileceğini de belirtti. “Önemli bir şekilde, Moon’un destek derecesi düzenli olarak düştü. Kuzey Kore’de ilerleme olmadan Moon’un iç gündemi, seçmenleri için tek başarı ölçütü oldu ki seçmenler halihazırda Moon’un yönetimini işsizlik gibi ekonomik ölçütleri sağlayamadığı için eleştirmeye başladı.” dedi.

Neticede 2017’de göreve başladığından beri Moon, siyasi desteğini artırmak için Kuzey Kore ile ilişkilerini güçlendirme üzerine büyük ölçüde güven bağlamıştı.

Moon Siyasi Desteği Artırmak İçin Kuzey Kore İlişkileri Güven Bağladı Güney Kore Başkanı, geçen yıl Kim Jong Un ile 3 kez bir araya gelmiş, Nisan ayındaki toplantı iki ülke liderinin 10 yıldan fazla süredir yüz yüze yaptığı ilk görüşme olmuştu. İlaveten Moon, Trump ile Kim’in Singapur ve Vietnam’daki toplantılarına aracılık etmede de büyük rol oynamıştı. Cuma günkü konuşmasında ise Vietnam’daki başarısız görüşmelere olumlu bir dönüş yaptırmaya çalışmıştı.

“Bunun daha yüksek düzeyde bir anlaşmaya varma sürecinin parçası olduğuna inanıyorum. Şimdi bizim rolümüz daha önemli hale geldi.” demişti.

Güney Kore Başkanı Trump-Kim Zirve Açıklaması“Benin yönetimim görüşmelerin tam bir çözüme ulaşması için ABD ve Kuzey Kore ile yakından iletişim kuracak ve iş birliği yapacaktır” diye Güney Kore Başkanı açıklamalarıyla dikkat çekmişti. Bu arada eleştirmenler ise Moon’un kuzey komşularına odaklanmasının yurt içindeki daha acil ekonomik meseleleri engellediğini öne sürmüştü. Eurasia Group analistleri de Perşembe günkü anlaşmasız zirvenin ardından Moon’a yönelik eleştirilerin daha da artacağını bildirdi.

Bu durum şöyle açıklandı: “Uzun süredir Kim konusunda çok yumuşak ve Kim’in nükleer silahlardan arındırılmasına gösterdiği isteklilik hususunda çok iyimser olan Güney Kore Başkanı Moon Jae-in, muhafazakarlardan gelen daha sert eleştirilerle karşılaşacak. Zirve hakkındaki hayal kırıklığı yaratan haberler, Güney Kore’de iş, yatırımcı ve tüketici duyarlılığını daha da artıracak.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu