Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kansas City Fed Başkanı George Fed’in Faiz İndirimine Gerek Olmadığını Savunuyor

Kansas City Fed Başkanı Esther George, ABD'nin faiz indirimine ihtiyacı olmadığını savunurken alışılmışın dışında bir yorumla gündeme geldi.
Kansas City Fed Başkanı George Fed’in Faiz İndirimine Gerek Olmadığını Savunuyor
Yorum

Temmuz ayındaki indiriminden sonra bir süre sessiz kalan Amerikan Merkez Bankası (Fed) son günlerde yine gündemden düşmüyor. Sık sık Donald Trump’ın eleştirilerine hedef olan banka ve uyguladığı para politikası ABD ekonomisinin tek sorunu olarak nitelendirilmişti. 25 baz puanlık indirim başta Trump olmak üzere yeterince tatmin edici olmamıştı.

Diğer taraftan bankanın geçtiğimiz ay uyguladığı çeyrek baz puanlık indirim için gerekçe gösterdiği üç sebep, Fed’den Eylül ayında gelecek indirime dair beklentileri güçlendiriyordu. Başta Trump ve çok sayıdaki ekonomist Fed’in faiz indirimi uygulaması gerektiğini savunurken, bunun aksi yönünde bir yorum Kansas City Fed Başkanı Esther George’dan geldi.

George, ABD ekonomisinin faiz indirimine ihtiyaç duymadığını aktarırken, diğer yetkili ve ekonomistlere katılmadığını belirtti.

ABD Ekonomisi Faiz İndirimine İhtiyaç DuymuyorDün bir mülakatta konuşan George, ABD ekonomisi ile para politikasına yönelik değerlendirmelerde bulunurken bazı çarpıcı noktalara vurgu yaptı.

Ülke ekonomisinin bulunduğu durum dikkate alındığında henüz indirimin zamanı gelmediğini, ekonominin zayıfladığına dair bir görünüm olmadığı sürece daha fazla politika genişlemesine gerek duymadığını açıkça ifade etti.

Diğer taraftan Cuma günü George’un liderliğinde kritik bir konferans gerçekleştirilecek. Jackson Hole adındaki bu konferansa Kansas City Fed ev sahipliği yapacak.

Her yıl Ağustos ayında düzenlenen bu yıllık sempozyum, para politikalarına işaret etmesinden dolayı yakından takip ediliyor.

Yıllık Sempozyum Her Yıl Ağustos Ayında DüzenleniyorSon 20 yıldır merkez bankaları Jackson Hole’da düzenlenen yıllık sempozyumu para politikasındaki değişiklikleri gözlemlemek ve bunları işaret etmek amacıyla kullanıyorlar. Küresel resesyon endişelerinin arttığı ve tahvil faizlerinin sert düştüğü ortam göz önüne alındığında, bu toplantı oldukça kritik bir öneme sahip olacak.

Diğer taraftan Fed Başkanı Jerome Powell Cuma günü söz konusu sempozyumun açılış konuşmasını yapacak. Fed gözlemcileri de bu kapsamda merkez bankasının gösterge faizi daha da düşüreceğini işaret edeceğini öngörüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu