Yatırım yapmaya başla!

GAİB, 2019 İhracatında En Fazla Orta Doğu Ülkelerinden Gelir Sağladı

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) 2019 yılı içindeki ihracat faaliyetlerinde en fazla Orta Doğu ülkelerine odaklandı.
GAİB, 2019 İhracatında En Fazla Orta Doğu Ülkelerinden Gelir Sağladı

2019 yılında bir önceki yıl olan 2018’e kıyasla %5 daha fazla ihracat gerçekleştiren Güneydoğu Anadolu Bölgesi, 8 milyar 919 milyon 203 bin dolarlık gelir elde etti. Bölgenin gerçekleştirdiği söz konusu dönemdeki dışa satımda Orta Doğu Pazarı %45,7 oranında pay elde ederek birinci sıraya yerleşti. Güneydoğu’nun 2018’de 192 ülkeye yaptığı ihracat tutarı 8 milyar 480 milyon 714 bin dolar olmuştu.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nin (GAİB) en fazla ihracat gerçekleştirdiği bölgeler sıralamasında Orta Doğu ülkelerinden hemen sonra %19,2 oranındaki payla Avrupa Birliği (AB) ülkeleri geldi. Üçüncü sırada ise Afrika ülkeleri %13,6’lık pay ile yer aldı.

Irak, ABD, Suriye, Suudi Arabistan, İngiltere, İtalya, Almanya, İran, Libya ve İsrail GAİB’in en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler oldu.

GAİB'in En Fazla İhracat Gerçekleştirdiği ÜlkelerBelirtilen dönemde ihracatın en yoğun olduğu ülkelere en fazla makine halıları, iplikler, kumaşlar, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, ağaç-orman ürünleri, demir-çelik mamulleri ve dış giyim ürünleri satımı yapıldı.

7 milyar 471 milyon 526 bin dolarla Gaziantep, bir önceki yıla  göre %7,7 oranında artırdığı faaliyetleriyle bölge ihracatının lider şehri olarak belirlendi. Gaziantep’ten en fazla ihraç edilen ürünler arasında tekstil ve ham maddeleri, halı, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, kimyevi maddeler ve ağaç-orman ürünleri yer aldı.

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin her yıl elde ettiği yüksek ihracat rakamları sayesinde Türkiye’nin gurur kaynağı olduğunu aktardı.

GAİB Ahmet Fikret KileciElde edilen yüksek gelirleri daha da artırmak istediklerini GAİB olarak hedeflediklerini belirten Kileci; 2020 yılında başta eğitim, dış ticaret ve dijital dönüşüm alanında kapsamlı bir çalışma programı oluşturacaklarını duyurdu. 2019’da Gaziantep’in tarihinde bir ilke imza attığını ve 7 milyar dolarlık ihracat rakamını aşarak 7 milyar 471 milyon 526 bin dolara ulaştığını söyledi.

Kentin bu rekorunda GAİB tarafından yürütülen eğitim, seminer ve toplantı gibi faaliyetlerin büyük önemi olduğuna dikkat çekti. Bölgede bulunan insanlarla daha etkili bir iletişim kurularak mevcut sorunları çözmeye ve onların orta-uzun vadede daha temkinli olmalarını sağlamayı amaçladıklarını aktardı. Kileci, 2020 için çok daha yüksek hedefler belirlediklerini duyururken yalnızca Gaziantep’e değil tüm Güneydoğu’da aktif olacaklarını aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum