Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Sonrası 5,62’yi Gören Dolar/TL Yeniden Düşüşe Geçti

Dün akşam ABD Merkez Bankası’nın 25 bp’lik faiz indirimi açıklaması ile 5,62’ye yükselen dolar kuru, bu sabah yeniden düşüşe geçerek 5,56 – 5,59 arasında dalgalandı.
FED Sonrası 5,62’yi Gören Dolar/TL Yeniden Düşüşe Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

TCMB’nin 25 Temmuz toplantısında politika faizinde 425 baz puanlık indirime gitmesinin ardından sürekli düşüş gösteren Dolar/TL, dün açıklanan üçüncü enflasyon raporunun ardından 5,51’e kadar indi. Türk lirası ABD doları karşısında en iyi performans gösteren gelişmekte olan ülke parası konumunu koruyor.

Dün akşam Türkiye saatiyle 21:00’de Amerikan Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), 11 yıl sonra ilk defa faiz indirimi kararı alarak 25 baz puanlık düşüş yaptı.

2’ye karşı 8 oyla kabul edilen faiz kararında, Kansas City ve Boston FED başkanları olumsuz oy kullandı. Dolar kuru FED açıklaması sonrasında yükselişe geçerek 5,62’yi görse de bu sabah yeniden eksiye yöneldi. Saat 09:47’de ise 5,5931 liradan işlem görüyor.

Çarşamba günü kapanışı 5,55 liradan yapan dolar kuru, bu sabah açılışı 5,56 civarından yaptı.

1 Ağustos DolarDün Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, yılın üçüncü enflasyon raporunu açıkladı. Buna göre yıl sonu TÜFE tahmini %13,9’a düşürüldü. Parasal sıkılaşmanın ve iç talep gelişmelerinin yılın ikinci çeyreğinde enflasyon rakamlarını düşürmeye yardımcı olduğu belirtildi. Enerji fiyatlarındaki düşüşün de enflasyon üzerinde olumlu etkileri olduğunu ifade eden Uysal, bunun yanında döviz kuru etkilerinin de azaldığını aktardı.

Uysal’ın Ankara’da yaptığı sunum sırasında dolar kuru 5,51’e kadar geriledi. Akşam saatlerinde FED’in faiz açıklaması sonrasında 5,62’ye sıçrasa da bu sabah yeniden eksiye yöneldi. Kurda 5,60 – 5,65 arası direnç, 5,50 ise gün içi destek seviyesi olarak takip edilecek.

FED, Temmuz toplantısında aşağı yönlü risklere karşı bir sigorta olması amacıyla 25 baz puanlık faiz indirimi yaptığını açıkladı.

FED/Powell AçıklamalarıPiyasalar haftalardır ABD Merkez Bankası’ndan gelecek faiz açıklamasını bekliyordu. Yurt içinde kurun seyri açısından da bu gelişme oldukça önem arz ediyor. FED Başkanı Jerome Powell faiz açıklaması sonrası yaptığı basın toplantısında, önemli açıklamalarda bulundu.

Finansal istikrar kırılganlığının ılımlı düzeyde olduğunu söyleyen Powell, para politikasını biraz genişlemeci hale getirmenin uygun olduğunu aktardı. Bunun uzun dönemli bir faiz indirim döngüsünün başlangıcı olarak algılanmaması gerektiğini, fakat bir sonraki aylarda yeniden indirebileceklerinin sinyallerini verdi.

GCM Yatırım analistleri, FED’in piyasanın beklentisi doğrultusunda hareket ettiğini ve fonlama faiz oranını %2 – 2,25 aralığına çektiğini belirtti.

Dolar FED EtkileriEkonomistlerin tahminleri de 25 baz puanlık indirim beklentisini güçlendiriyordu. GCM analistleri tarafından yollanan notta FOMC kararı sonrası Powell’dan gelen açıklamaların dolar kurunu güçlendirdiği ifade edilirken, 5,61 başta olmak üzere 5,64 ve 5,66 seviyelerine doğru çıkışların izlenebileceği ifade edildi. Öte yandan 5,51 – 5,47 bandında kalıp kalmayacağının netleşmesi için 5,58 seviyelerinin takip edilmesi gerektiği aktarıldı.

QNB Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Birim Yöneticisi Tolga Kudaloğlu, Powell açıklamalarının piyasaların beklentisinin üzerinde olduğunu, bu nedenle de satışların geldiğini söyledi. Genel olarak beklentinin faiz indiriminin devan etmesi olduğunu fakat Powell’ın indirim döngüsünün başlangıcı olmadığını vurgulayan sözlerinin beklentiyi karşılamadığını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu