Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Kararında Piyasaların Genel Beklentisi 25 Baz Puanlık İndirimde Şekillenmiş Görünüyor

Piyasalar tüm dikkatini 29-30 Ekim'de toplantı gerçekleştirecek olan Amerikan Merkez Bankası'nda (FED) topladı. Genel beklenti 25 baz puanlık indirime işaret ederken, yerli-yabancı kurumlardan öngörüler gelmeye devam ediyor.
FED Kararında Piyasaların Genel Beklentisi 25 Baz Puanlık İndirimde Şekillenmiş Görünüyor
Yorum

Bu haftanın en önemli gündem başlığını Amerikan Merkez Bankası’ndan (FED) gelecek faiz kararı oluşturuyor. Piyasalar faiz indirimini çok kuvvetli bir olasılık olarak değerlendirirken, toplantının karar metninde ileriye dönük sinyallerin yer alacağı düşünülüyor.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nden (FOMC) çıkacak karardan analistlerin beklentileri, bankanın faizlerini %1,5 – %1,75 aralığına çekeceğini söylüyor. Piyasaların gözü kulağı FED’de iken bazı kurumlardan konuya yönelik öngörüler gelmeye başladı.

Commerzbank ABD ve FED ekonomisti Cristoph Balz, ABD’de enflasyonun oldukça zayıf gelmesi halinde FED’in politika faiz oranınını sıfıra ya da yakın seviyelere düşürebileceğini öne sürdü.

ABD Zayıf Enflasyon Bu durumun gerçekleşmesiyle FED’in tedbirli davranmayı asla başaramayacağını savunan Balz, bankanın ekonomik krizle karşı karşıya kalarak politikasını daha farklı bir mecrada işletmek durumunda kalabileceğini dile getirdi. Kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan ekonomist, piyasaların genel beklentisiyle paralel şekilde FED’in yarın faizlerinde 25 baz puanlık indirim uygulayacağını düşünüyor.

Bankanın küresel risklerin artıyor oluşuna bir tepki ortaya koyduğunu ifade eden Balz, FED’in küresel ekonomik yavaşlama için ABD’nin iç ekonomisine bir koruma kalkanı oluşturduğunu belirtti. Söz konusu küresel durgunluğun ABD imalat sektörü üzerinde negatif etki yarattığını sözlerine ekledi. Bununla birlikte ABD’deki ekonomik risklerin azalmadığına işaret etti.

Ekonomik görünümdeki belirsizliğe dikkat çeken Balz, bankadan Aralık ayında bir indirim daha gelebileceğini öngörüyor. FED’in para politikasında yaptığı “sigorta niteliğindeki” değişikliklerin yine aynı şekilde yorumlanmasını istediğini açıkladı.

Balz’ın yanı sıra Hamburg merkezli Berenberg’in ABD, Amerika ve Asya Başekonomisti Mickey Levy de FED’in yarın 25 baz puan faiz indirimi yapacağını düşünüyor.

Mickey LevyKüresel ekonomik belirsizliklerin ticaret savaşına ve diğer faktörlere bağlı olarak devam ettiğini aktaran Levy, bu durumun ekonomide aşağı yönlü riskleri beraberinde getirdiğini açıkladı. Levy, FED Başkanı Jerome Powell’ın yarınki açıklamalarında faiz indirim döngüsüne son verileceğini ya da Aralık ayında indirim yapılmayacağı yönünde sinyaller verebileceğini öngördü.

Öte yandan öngörüler yanıltmazsa bu yıl içindeki üçüncü faiz indirimi yapacak olan FED; ABD’de kötü gelen bir dizi makroekonomik veriler, Çin ile arasındaki ticaret müzakerelerinin net bir sonuca bağlanamaması ve küresel ekonomik duruma ilişkin endişelerin etkisiyle kendisini faiz indirimine mecbur hissedebilir.

Faizleri indirme ihtimali finansal piyasalar tarafından oldukça olumlu karşılansa da bu indirimin reel ekonomiyi ne derece iyi etkileyeceği konusunda net bir karara varılamıyor.

Banka, bankacılık sistemi rezervlerinin yeterli miktarda olması için 15 Ekim’den bu yana ayda yaklaşık 60milyar dolarlık tahvil alımı programı başlatacağını bildirmişti. Söz konusu bu alımların en fazla 2020 yılının ikinci çeyreğine kadar süreceği söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu