Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Philadelphia FED/Harker Faizlerde Değişiklik Yapmak Yerine Beklemede Kalmak Gerektiğini Söylüyor

Philadelphia FED Başkanı Harker, bankanın harekete geçmek yerine bir süre beklemede kalarak durumu izlemesini tavsiye etti.
Philadelphia FED/Harker Faizlerde Değişiklik Yapmak Yerine Beklemede Kalmak Gerektiğini Söylüyor
Yorum

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) bölgesel yetkilileri bankanın izlediği politikaya ya da halihazırdaki ekonomik görünüme ilişkin fikirlerini belirtmeye devam ediyor. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında önümüzdeki yıl oy kullanma hakkı elde edecek olan Philadelphia FED Başkanı Patrick Harker, bankaya bazı önerilerde bulundu.

Harker’a göre FED, herhangi bir durumda harekete geçmeden önce bir süre beklemede kalarak olan bitenleri gözlemlemeli ve durumun gidişatına göre hareket etmeli.

FED Olan Bitenleri GözlemlemeliBu düşüncesini ikinci kez dile getiren Harker, FED’in politika kararında yapacağı herhangi bir değişiklik için bir süre beklemede kalmasının kendi yararına olacağını öne sürdü. Bankanın Eylül ve Ekim aylarından yaptığı faiz indirimlerinde de yine aynı görüşün arkasında duran Harker, faiz oranlarının sabit tutulması gerektiği yönündeki fikrini savunmuştu.

FED’in ABD ekonomisini tehdit eden aşağı yönlü risklerin gidişatını izleyerek ve bu konuda daha net b ir fikre ssahip olana kadar faiz oranlarına dokunmaması gerektiğini söyleyen Harker, bankanın izlediği politika her ne olursa olsun bunun risklerin hafiflemesine yardımcı olmayacağını düşünüyordu.

Harker, tıpkı geçtiğimiz aylarda olduğu gibi şimdi de ülke ekonomisinin yeterince iyi bir durumda olduğun görüşünde. Fakat buna rağmen ufak tefek sorunların mevcut olduğunu söyleyen Harker, en güçlü sorunun “belirsizliklerden” doğduğunu ifade etti.

Ülke Ekonomisi İyi DurumdaSonuca bağlanamayan ticaret savaşı, uluslararası bazı gelişmeler ve ekonomik büyümenin yavaşlaması gibi bazı unsurların belirsizlik oluşturduğunu söyleyen Harker, bu durumdan endişe duyduğunu açıkladı. ABD’nin 2019 yılındaki ekonomik büyümesinin %2 seviyesinin biraz üzerinde gerçekleşeceğini öngördü.

Harker büyümenin 2020 yılında ise %2 civarına yeniden gerileyeceğini tahmin ediyor. Bundan sonraki 1,5-2 yıl içinde FED’in hedeflenen enflasyon seviyesi olan %2’ye ulaşmasının kuvvetli bir ihtimal olduğunu açıklayan Harker, şu anda faizlerin “nötr” ya da “hafif destekleyici” olduğunu düşünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu