Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fed’in 25 Baz Puanlık İndirimi Trump’ta Hayal Kırıklığı Yarattı!

Amerikan Merkez Bankası (Fed) 11 yıl aradan sonra ilk kez aldığı 25 baz puanlık indirim kararını dün akşam TSİ 21:00'de açıkladı. Ardından ABD Başkanı Donal Trump sert eleştirilerini sürdürürek bu indirimden tatmin olmadığını belirtti.
Fed’in 25 Baz Puanlık İndirimi Trump’ta Hayal Kırıklığı Yarattı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Bir süredir piyasaların heyecanla beklediği Fed’in faiz kararı nihayet dün akşam açıklandı. Bankadan genel anlamda beklenen indirim 25 baz puandı ve tahminleri bu yönde olanlar yanılmadı. 11 yıl aradan sonra ilk kez faiz indirimine giden Fed, Temmuz ayındaki kritik toplantısında 25 baz puanlık indirim kararı aldı ve fonlama oranını da %2.00-2.25 aralığına çekti.

Karar, 2’ye karşı 8 oyla alındı. Bu karara zıt yönde oy kullananlar arasında Kansas City Fed Başkanı Esther George ve Boston Fed Başkanı Eric Rosengren bulunuyordu.

Kansas City Fed Başkanı Esther GeorgeBöylelikle Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) 11 yılın ardından ilk kez faiz indirimi uygulayarak 2015 yılının sonunda başladığı “parasal sıkılaştırma politikasına” son vermiş oldu. Daha önce çok kez belirtildiği gibi, uzmanların ve piyasaların genel beklentisi 25 baz puan yönündeydi.

Ayrıca federal fonlama oranı vadeli kontratlarındaki son fiyatlamalar da %83 ihtimalle bu orandaki indirime sinyal veriyordu. Fed’in Haziran ayında yaptığı toplantısında faiz indirimi sinyalleri gelmeye başlamışken, çoğu Fed yetkilisinin faiz beklentilerinin medyanı 2019 yılı için %2.4 seviyesindeydi.

Bankanın kritik toplantısında 1 Ağustos’tan itibaren bilançodaki daralmaya son verileceği belirtilirken, rezerv fazlasına uygulanan faiz oranı da (IOER) %2.35 seviyesinden %2.10’a düştü. Bununla birlikte yayımlanan karar metninde küresel gelişmeler ile enflasyondaki zayıflık indirime gerekçe olarak gösterildi. Ayrıca ABD ekonomisindeki belirsizliğin sürdüğü bildirildi.

Fed’in bundan sonraki dönemde ülke ekonomisine en uygun şekilde hareket edeceği, ekonomik büyümeye yönelik çabalarını sürdüreceği de karar metninde belirtildi.

Fed Bundan Sonraki Dönemde Ülke Ekonomisine En Uygun Şekilde Hareket EdecekSöz konusu metinde hanehalkı harcamalarının da arttığı açıklanırken, ekonomide ılımlı bir büyüme görüldüğü ve bunun yanında istihdam piyasasının güçlü olduğu söylendi. Ayrıca manşet ve çekirdek enflasyonun ise %2’nin altında seyrettiği açıkça ifade edildi. Bunun yanında enflasyon anketlerinde çok az bir değişim olduğu açıklandı.

Öte yandan Fed, önümüzdeki süreçlerdeki faiz kararı için verileri takip etmek durumunda. Piyasa bazlı enflasyon telafisi göstergelerinin de düşük seviyelerde kalmayı devam ettireceği yine karar metninde yer aldı.

Fed’e faiz indirimi konusunda sürekli baskı yapan Trump, bu konuda bir adım atılmamasından şikayetçi olduğunu belirtiyordu. 25 baz puanlık indirim onu elbette memnun etmedi.

25 Baz Puanlık İndirim Trump'ı Memnun EtmediFed’deki faiz indirimini oldukça gerekli bulduğunu her fırsatta dile getiren Trump, bankanın dünkü kararının ardından sert eleştirilerini yine esirgemedi. Trump’a göre Fed Başkanı Jerome Powell ticaret ve kur savaşları için “yeterince agresif” bir faiz indirimine gitmedi. Daha açık bir ifadeyle, 25 baz puanlık oran ihtiyaç duyulandan çok daha az bir rakam.

Twitter hesabı üzerinden Fed’in kararını eleştiren Trump, Powell’ın bundan sonra bir faiz indirimi sinyali vermemesine karşın, onun tam tersi görüşte olduğunu belirtti. Attığı tweette piyasanın Fed ve Powell’dan beklentisinin Çin, Avrupa Birliği ve diğer ülkelere uyum sağlayabilecek uzun ve daha agresif bir faiz indiriminin başlangıcı olması gerektiğini belirtti.

Powell’ın her zamanki gibi “hayal kırıklığına” sebep olduğunu eklerken, en azından parasal sıkılaştırma döngüsüne son verilmesinin iyi bir adım olduğunu söyledi. Bunun yanında enflasyonun olmamasına ve kendisinin Fed’den bir yardım almadığına açıklık getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu