Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Faizi Rekor Düşük Seviyede Tutan Tayland MB, 2020 Tahminini Artırdı

Para politikasının genişleyici kalması gerektiğini belirten Tayland Merkez Bankası, faizi yüzde 0,50'lik rekor düşük seviyede bıraktı. 2020 görünümünü de artırdı.
Faizi Rekor Düşük Seviyede Tutan Tayland MB, 2020 Tahminini Artırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Tayland Merkez Bankası, yaygın olarak beklendiği gibi 23 Aralık’taki kararında faizi beşinci kez yüzde 0,50’lik rekor düşük seviyede sabit bıraktı. Politika yapıcılar, kararın sınırlı politika alanını korumayı ve ekonomik iyileşmeyi desteklemeyi amaçladığını söyledi.

Merkez bankası, Tayland ekonomisinin toparlanmaya devam ettiğini ancak aşağı yönlü risklerin ve belirsizliklerin yüksek kaldığını ve bu nedenle ekonominin devam eden düşük politika faizinden desteğe ihtiyacı olacağını ekledi.

Komite aynı zamanda Tayland ekonomisinin 2020’de yüzde 6,6 küçüleceğini öngördü; bu özel tüketim ve ticari mal ihracatındaki iyileşme nedeniyle daha önceki %7,8 düşüş tahmininden iyileştirildi.
 Tayland MB, 2020 Tahminini Artırdı
KAYNAK: BOT

2021 ve 2022 içinse sırasıyla yüzde 3,2 ve yüzde 4,8’lik büyüme tahminleri verildi. 2021 için önceki tahmin yüzde 3,6 olmuştu. Bununla birlikte, kısa vadede yeni COVID-19 salgını dalgasının durumuna ve ilgili kontrol önlemlerine bağlı olacak ekonomik iyileşme oldukça belirsiz kaldı.

Daha uzun bir ufukta ise toparlanmanın, yabancı turist rakamlarındaki iyileşmeye, COVID-19 aşılamasının etkinliğine-kapsamına ve işsiz-eksik çalışanların sayısının yüksek kaldığı işgücü piyasası durumuna bağlı olacağı belirtildi. Ayrıca ekonomik sektörlerdeki düzensiz toparlanmanın, ekonomik büyümenin ileriye dönük sürdürülebilirliğini etkileyeceği söylendi.

Tayland Merkez Bankası’na göre hanehalkları ve KOBİ’ler arasındaki kırılganlıklar devam ederken finansal sistem sağlam kaldı.
 Tayland MB Aralık Faiz
KAYNAK: Trading Economics

Gösterge enflasyonun 2021’in ortasında hedefe döneceği ve tahmin dönemi boyunca hedef aralığın alt sınırına yakın kalacağı tahmin edildi. Orta vadeli enflasyon beklentileri hedefin içinde sabit kaldı. Komite, finansal piyasalardaki riske karşı duyarlılık ve ABD dolarının zayıflayan görünümü nedeniyle bahtın potansiyel hızlı değer kazanmasına ilişkin endişelerini dile getirdi.

Komite, döviz piyasalarındaki gelişmeleri yakından izleyecek, ek uygun önlemlerin alınması gerekliliğini değerlendirecek ve yeni döviz ekosistemini hızlandırmaya devam edeceğini aktardı.

Komite, hükümet önlemlerinin devamlılığının ve devlet kurumları arasındaki politika koordinasyonunun, ileriye dönük ekonomik iyileşmeyi desteklemek için kritik olacağını belirterek para politikasının genişleyici kalması gerektiğini vurguladı. İhtiyaç duyulması halinde ek uygun para politikası araçlarını kullanmaya hazır olacağı da eklendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu