Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Faizlerin Düşeceğine Beklentileri Arttıkça Dolar İki Yılın En Yükseğinden Düşüyor

Bir süredir devam eden faiz indirimi beklentilerinin güçlenmesiyle dolar iki yılın en yüksek seviyesinden uzaklaşmaya başladı.
Faizlerin Düşeceğine Beklentileri Arttıkça Dolar İki Yılın En Yükseğinden Düşüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de zayıf gelen imalat verilerinin ardından dolar, iki yılın en yüksek seviyesinden uzalaştı. Aynı zamanda Çin ile olan ticaret anlaşmazlığının dünyanın en büyük ekonomisine zarar verebileceği ve para biriminin güvenli bölge statüsünü etkileyebileceği endişesi doğdu.

Altı ana para biriminden oluşan sepete karşı dolar, yüzde 0,2 oranında düşüş ile 97,686 seviyesini gördü.

Dolar Altı Para Karşısında DüştüBir önceki seansta doların bu para birimleri karşısında iki yılın en yüksek seviyesi olan 98,371’den yüzde 0,7 oranında düşüş kaydetti. İmalat faaliyetlerinin Mayıs ayında neredeyse 10 yılın en düşük seviyesine ulaştığının görülmesiyle birlikte ABD ekonomik büyümesinde keskin bir yavaşlama olduğu ileri sürüldü.

Şimdiye kadar, ticaret savaşındaki acının büyük kısmı Asya’da hissedildi ve Singapur’dan Tayland’a kadar tüm ekonomilerde kötü rakamlar kaydedildi. Commerzbank FX stratejisti Ulrich Leuchtmann, “İyi nedenlerden dolayı birçok insan ticari savaşların dolar cinsinden pozitif olabileceğini ve diğer ülkelerin misilleme yapamayacağını düşünüyor,” dedi.

Leuchtmann, bunun gerçekte zor olduğunu, PMI verileri ve Huawei öyküsü gibi gelişmelerin etkisine dikkat çekti.

Huawei Öyküsüne Dikkat ÇekildiStratejist, “Bu hayal kırıklığı yaratan PMI verileri ve Huawei öyküsü gibi diğer faktörlerin tümü ABD ekonomisi için stres yaratıyor ve duyguları küçültüyor,” dedi. Huawei gelişmesinde son detay, Trump’ın sözleri oldu. Trump, ABD’nin Çin’in telekomünikasyon devi Huawei’yi çok tehlikeli olarak nitelendirmesinden sonra şikayetlerin çözülebileceğini söyledi.

Ticari gerilimlerin artması ve zayıf veriler, FED’den beklentilerin azalmasına neden oldu. Para piyasaları genel olarak Ekim ayında bir faiz indirimini ve ardından 2020 Ocak ayında bir diğerini bekliyor. Dolardaki zayıf seyir, sterlin en düşük seviyesinden toparlanmasına yardımcı olurken, Euro bir haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

GBP/USD paritesi yüzde 0,11 oranında artıda 1,2671 seviyesinde bulunurken, EUR/USD yüzde 0,10 oranında artıda 1,1193 seviyesinde.

Sterlin Dolardan Yararlandıİngiltere Başbakanı Theresa May’in 7 Haziran’da istifa edeceğini açıklamasının ardından sterlin dolar karşısında yüzde 0,5 oranında yükselerek 1,2705 seviyesine çıkmıştı.

Yen karşısında dolar ise yüzde 2 – 3 oranı ile iki ay içinde tek seansta en hızlı düşüşünü kaydetti. USD/JPY paritesi yüzde 0,04 oranında ekside 109,57 seviyesinden işlem görüyor. Dolar kuru ise yüzde 0,36 oranında ekside 6,0762 liradan alıcı buluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu