Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nde Yıllık Enflasyon Haziran’da %1,9’a Geriledi

Avrupa’nın beklenen verilerinden Euro Bölgesi Haziran enflasyonu açıklandı. Rakam beklentilerle uyumlu gerçekleşti.
Euro Bölgesi’nde Yıllık Enflasyon Haziran’da %1,9’a Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) Haziran 2021 dönemine ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı.

Ön tahmine göre Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon yüzde 1,9’a geriledi. Beklenti yüzde 1,9 yönündeydi.

Euro Bölgesi Enflasyon Oranı Yüzde 1,9’a Geriledi

Euro Bölgesi Enflasyon Oranı Yüzde 1,9'a Geriledi
Kaynak: Eurostat

Mayıs’ta ise düşük baz yılı ve ekonominin yeniden açılmasıyla talepte keskin toparlanmayla yüzde 2 ile Ekim 2018 sonrası en yüksek seviye kaydedilmişti.

Haziran’da Euro Bölgesi enflasyonunun ana bileşenlerine bakıldığında enerjinin yüzde 13,1’le en yüksek yıllık orana sahip olduğu tahmin edildi. Enerjiyi enerji dışı sanayi malları, hizmetler (Mayıs ayındaki yüzde 1,1 ile karşılaştırıldığında yüzde 0,7) ve gıda, alkol ve tütün (Mayıs ayındaki yüzde 0,5’e kıyasla yüzde 0,6) izledi.

Aylık bazda ise enflasyon yüzde 0,3’le değişmeden kaldı. Euro Bölgesi’nde çekirdek tüketici fiyatları 2021 yılının Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,90 arttı.

Haziran’da enflasyon, Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 2’nin altındaki hedefine doğru düştü ancak yıl sonuna doğru yüzde 2,5’in üzerinde zirve yapması muhtemel görünüyor.

Euro Bölgesi Belçika, Almanya, Estonya, İrlanda, Yunanistan, İspanya, Fransa, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Avusturya, Portekiz, Slovenya, Slovakya ve Finlandiya’dan oluşmaktadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu