Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nde Üretici Fiyatları Mart’ta Aylık %1,1 Arttı

Euro Bölgesi'nde üretici fiyatları aylık bazda beklentilerle uyumlu olarak yüzde 1,1 arttı.
Euro Bölgesi’nde Üretici Fiyatları Mart’ta Aylık %1,1 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa’nın yoğun ekonomik gündeminde PMI verilerinin ardından ÜFE rakamları açıklandı. Buna göre Euro Bölgesi üretici fiyat endeksi (ÜFE) Mart’ta yıllık bazda yüzde 4,3, aylık yüzde 1,1 arttı.

Yıllık beklenti yüzde 4,2’ye işaret ederken aylık beklenti yüzde 1,1’i gösteriyordu.

Şubat’ta yıllık bazda yüzde 1,5 artış, aylık bazda yüzde 0,5 artış olmuştu.

Avrupa Birliği’nde (AB) ise üretici fiyatları aylık yüzde 1,2, yıllık yüzde 4,5 arttı.
Euro Bölgesi AB ÜFE Mart
Kaynak: Eurostat

Euro Bölgesi üretici fiyatları önceki aya kıyasla enerji sektöründe yüzde 2,0, ara mallarında yüzde 1,3, dayanıksız tüketim mallarında yüzde 0,8, sermaye mallarında yüzde 0,3 ve dayanıklı tüketim mallarında yüzde 0,2 arttı. Enerji hariç toplam sanayi fiyatları yüzde 0,9 arttı.

Sanayi üreticisi fiyatlarında en yüksek artışlar İrlanda (yüzde 7,9), İspanya (yüzde 2,5) ve Portekiz’de (yüzde 2,3) kaydedilirken, tek düşüş Estonya’da (yüzde 1,6) gözlendi.

Euro Bölgesi üretici fiyatları önceki yılın aynı ayına kıyasla enerji sektöründe yüzde 10,3, ara mallarında yüzde 4,4, dayanıklı tüketim mallarında yüzde 1,4, sermaye mallarında yüzde 1,1 ve dayanıksız tüketim mallarında yüzde 0,4 arttı. Enerji hariç toplam sanayi fiyatları yüzde 2,3 arttı.

Endüstriyel üretici fiyatlarında en yüksek artış İrlanda (yüzde 21,2), Danimarka (yüzde 10,4) ve Belçika’da (yüzde 9,3) kaydedildi. Düşüşler ise yalnızca Kıbrıs (yüzde 3.0) ve Slovakya’da (yüzde 0,6) görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu