Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi İnşaat Faaliyetleri Kasım’da 53,3’e Yükseldi

IHS Markit Euro Bölgesi İnşaat PMI verisi, Ekim'deki 51,2 seviyesinden Kasım'da 53,3 seviyesine yükseldi.
Euro Bölgesi İnşaat Faaliyetleri Kasım’da 53,3’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından hazırlanan Euro Bölgesi İnşaat Satın Alma Yönetici Endeksi anketinin Kasım ayı sonuçları yayımlandı. Buna göre; Euro Bölgesi İnşaat Toplam Aktivite Endeksi, Ekim’deki 51,2 seviyesinden Kasım’da 53,3 seviyesine yükseldi.

Ekim ayında 50 eşik sınırından yükselen inşaat aktivitesi, Haziran ayından Ekim ayına kadar kaydedilen ilk ve pandemi başından sonra görülen en keskin artış olarak kaydedilmişti. Büyümenin daha güçlü talep ve artan iş yükleriyle bağlantılı olduğu açıklanmıştı.

Kasım’da genel inşaat faaliyetlerinde Şubat 2018’den bu yana en keskin olan sağlam genişlemeye işaret edildi.
Euro Bölgesi İnşaat PMI Toplam Aktivite Endeksi - Kasım 2021
Kaynak: IHS Markit

Şirketler artışı genellikle güçlenen talebe bağladı. Alt sektör verileri, konut inşaatı faaliyetinde sürekli bir artışın yanı sıra ticari inşaatta art arda ikinci bir artış gösterdi. İnşaat mühendisliği çalışmaları daha yumuşak bir hızda olsa da düşmeye devam etti.

Euro bölgesinde konut inşaatı, Kasım’da art arda dokuzuncu ayda artış kaydetti. Genişleme oranı, Ocak 2018’den bu yana en güçlü seviyesinde gerçekleşti. Ticari inşaat projelerinde üstlenilen çalışmalar, Kasım’da ikinci aylık yükselişini kaydetti. Artış oranı, Aralık 2018’den bu yana en hızlı olmasına rağmen ılımlı düzeydeydi.

Ülkeler bazında incelendiği zaman; İtalya’da inşaat faaliyetinin bir dizi rekor hızda arttığı görüldü. Fransa’da faaliyet ikinci ayında da arttı ve Haziran 2020’den bu yana en yüksek hızda yükseliş kaydetti. Buna karşılık Almanya’daki gerileme devam etti. Ancak daralma oranı 15 ayın en yumuşak seviyesine indi.

Euro Bölgesi inşaat şirketleri, mevcut büyüme sırasını dört aya çıkararak Kasım ayında yeni işlerde mütevazi bir artışa işaret etti. Daha yüksek miktarlardaki yeni işler, genellikle müşteriler arasındaki daha güçlü talebe ve sektöre yönelik devam eden devlet desteğine bağlandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu