Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi İmalat PMI Kasım’da 58,4’e Yükseldi

Euro Bölgesi’nin imalat ekonomisi Kasım’da büyüme bölgesinde kalsa da ivme kaybetti.
Euro Bölgesi İmalat PMI Kasım’da 58,4’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit, Euro Bölgesi’nin nihai Kasım ayı İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) raporunu yayımladı. Euro Bölgesi İmalat PMI 2021 yılının Ekim ayındaki 58,3 puandan Kasım ayında 58,4 puana yükseldi.

Ön tahmin İmalat PMI’nın Ekim’deki 58,3’ten 2021 Kasım’ında 58,6‘ya yükselerek 57,3’lük piyasa tahminlerinin üzerinde gerçekleştiğini göstermişti. Yine de son 17 ayda görülen en zayıf ikinci okuma olarak kalmıştı.

Euro Bölgesi imalat sektörü büyümesi Haziran ayındaki rekor genişlemeden dört aylık bir yavaşlamanın ardından istikrar kazandı.
Euro Bölgesi Kasım PMI İtalya Öne Çıktı
KAYNAK: IHS Markit

Ancak bölgedeki fabrika operasyonları, tedarikle ilgili ciddi kısıtlamalar nedeniyle engellenmeye devam etti. İmalat PMI, Haziran ayından bu yana ilk yükselişini kaydederken veriler olumlu yön değişikliğinin yanında Şubat ayından bu yana ikinci en yavaş genişlemeye işaret etti.

İtalya İmalat PMI’da 62,8 ile rekor yüksek seviyeye çıkarken Hollanda 60,7, İrlanda 59,8, Yunanistan 58,8, Avusturya 58,1, Almanya 57,4, İspanya 57,1 ve Fransa 55,9 değerinde PMI okumaları bildirdi.

IHS Markit Ekonomisti Chris Williamson ankete ilişkin yorumunda; “Güçlü bir gösterge PMI okuması, şu anda üreticiler için iş koşullarının ne kadar zor olduğunu maskeliyor” diyerek duruma dikkat çekti.

Tedarik zincirlerinin endişe verici şekilde bozulmayı sürdürdüğünü belirterek, yükselen COVID-19 oranlarının kısa vadeli görünüm üzerinde kararan bir bulut oluşturduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu