Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Elektrik Üretim ve Dağıtım Sektörünün Toplam Borcu 47 Milyar Dolar

Türkiye Bankalar Birliği doğal gaz santrallerine ilişkin kamuoyu duyurusu yaparak, elektrik üretim ve dağıtım sektöründeki borç stoku hakkında bilgi verdi.
Elektrik Üretim ve Dağıtım Sektörünün Toplam Borcu 47 Milyar Dolar
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), resmi internet sayfasında yayımladığı kamuoyu duyurusunda, doğal gaz santralleri kredileri ve borçlarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Söz konusu paylaşımın son dönemde doğal gaz santrallerine ilişkin çıkan tartışmalara açıklık getirmesi amacıyla yapıldığı belirtildi.

Elektrik üretim ve dağıtım sektörünün mevcut borç stokunun 47 milyar dolar olduğu ifade edilirken, yapılandırma konusu hakkında da bilgilendirmede bulunuldu.

TBB tarafından yapılan duyuruya göre elektrik üretim ve dağıtım sektörünün yapılandırma ihtiyacı duyulan kredi miktarı 12-13 milyar dolar civarında.

Elektrik Kredi BorcuToplam borç stokunun 47 milyar dolar olduğu ifade edilirken, yapılandırma ihtiyacı olan miktarın 10 milyar dolarının 2019 yılı içerisinde tamamlanmasının beklendiği söylendi. Kredi teminatları ve santrallerin nakit akış projeksiyonlarındaki beklentilerin farklı olması sebebiyle, karşılık oranlarının bankalar arasında farklılık gösterdiği vurgulandı.

Söz konusu kredilerin ve karşılık hesaplamalarının uluslararası finansal modellere uygun bir şekilde yapıldığı belirtildi. “En olumsuz senaryoda dahi bu kredilerin tamamına karşılık ayrılsa bile bunun sektörün sermaye yeterlilik oranına etkisi yaklaşık yüzde 0,23 düzeyinde olacağı hesaplanmaktadır.” ifadesine yer verilen açıklamada söz konusu kredilerin tamamını üçüncü gruba alınması durumunda bile takipteki alacaklara etkisinin %0,22 civarında olacağı bildirildi.

Türkiye Elektrik İletim AŞ verilerine göre Türkiye 9 Eylül’de günlük 838 bin 123 megavatsaat elektrik tüketti.

Spot Piyasa Elektrik FiyatlarıBu tüketim miktarına karşılık 838 bin 145 megavatsaat üretim yapıldı. En yüksek tüketimin yapıldığı saat 20:00 olurken, tüketim miktarı 39 bin 698 megavatsaat olarak açıklandı. En az tüketim ise 27 bin 977 megavatsaat ile 05:00’te oldu.

Elektrik tüketiminde enerji kaynakları sıralamasında ilk sırada 204 bin 75 megavatsaat ile ithal kömür santralleri yer alırken, onu; 171 bin 19 megavatsaat ile doğal gaz santralleri ve 160 bin 115 megavatsaat ile barajlı santraller takip etti.

Spot piyasada bir megavatsaat elektriğin fiyatı ise son güncellemelerle birlikte 253 lira 63 kuruş – 312 lira 32 kuruş arasında belirlendi. Enerji Piyasaları İşletme AŞ, elektrik piyasasında işlem hacminin düne kıyasla %3,5 oranında azalarak, 145 milyon 891 bin 954 lira seviyesine gerilediğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu