Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomik Güven Endeksi Mayıs’ta %1,3 Düşüşle 92,6 Oldu

Sektörel güven endekslerinden yola çıkılarak hesaplanan verilere göre ekonomiye güven Mayıs’ta yüzde 1,3 azaldı.
Ekonomik Güven Endeksi Mayıs’ta %1,3 Düşüşle 92,6 Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021’in beşinci ayına ilişkin ekonomik güven endeksi sonuçlarını açıkladı. Rapora göre ekonomik güven endeksi Mayıs’ta 92,6 oldu.

Nisan’da yüzde 5,1 oranında azalarak 93,9’a düşmüştü.

Mayıs’ta ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Tüketici güven endeksi bir önceki aya göre Mayıs’ta yüzde 3,6 oranında azalarak 77,3’ye geriledi.
Ekonomik Güven Endeksi Mayıs’ta %1,3 Düştü
Kaynak: TÜİK

Reel kesim güven endeksi Nisan’a göre yüzde 0,3 oranında azalarak 107,1’e, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,1 oranında azalarak 102,2’ye geriledi.

Perakende ticaret sektörü güven endeksinde yüzde 2,1 düşüş 100,9 değeriyle sonuçlanırken İnşaat sektörü güven endeksinde yüzde 3,0 artış yaşandı.

Ekonomik güven endeksi, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endekstir.

Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği göstermektedir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu