Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomi Hayata Dönerken Brezilya Tüketicilerinin İyimserliği Artıyor

Brezilya ekonomisi, canlanan hanehalkı tüketimiyle destekleniyor. İşte detaylar;
Ekonomi Hayata Dönerken Brezilya Tüketicilerinin İyimserliği Artıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Yaşanan gelişmeler ve açıklanan veriler, Brezilya ekonomisi için işlerin iyi ilerlediğini gösteriyor. Canlanmanın merkezinde ise hanehalkı tüketimindeki yeni artışın olduğu söyleniyor. Brezilya’nın resesyon krizinde tehlikeyi atlatmasından bir yıl kadar sonra tüketici güveni Latin Amerika’nın en büyük ekonomisine dönüyor gibi görünüyor.

Varlık yöneticisi Opportunity baş ekonomisti Marcelo Fonseca; konuyla ilgili; “Kredi ve borç verme rakamlarına bakarsanız, özellikle hanehalkları için çok hızlı bir şekilde büyüyorlar. Perakende sektörüne baktığınızda tüketim iyi bir hızda artıyor” dedi.

Capital Economics’te yükselen piyasalar ekonomisti olan William Jackson da tüketici harcamalarına dikkat çekti.

Brezilya Tüketici Harcama “Tüketici harcamaları GSYİH’nin yaklaşık üçte ikisini oluşturuyor, dolayısıyla bu ekonominin gerçekten itici bir gücü. Tüketici harcamalarındaki artışın ana itici güçleri düşük enflasyon, işgücü piyasasında yavaş bir iyileşme ve güven artışının bir sonucudur.” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Gelişmenin, mali dürüstlük ve kapsamlı deregülasyon karışımı yoluyla ekonomik güveni yeniden sağlamak için iddialı bir reform kampanyası başlatan Brezilya Maliye Bakanı Paulo Guedes için bir destek olacağı aktarıldı. Çünkü Paulo Guedes’in çabalarının meyve vermeye başladığı görüldü.

Yılın ilk üç ayında yaşanan daralmadan sonra büyüme üçüncü çeyrekte yüzde 0.6’ya yükseldi ve analist beklentilerini aştı.

Brezilya Ekonomisi Büyüdü 2019 için yıllık büyümenin yüzde 1’in biraz üzerinde olması bekleniyor. Ekonomi, Brezilya Merkez Bankası‘nın faiz oranlarını düşürme yönündeki ortak çabaları ile de desteklendi. MJ Consultores analisti Gabriela Rosa, faiz indirimlerinin güveni artırıcı etkisi olduğunu ve bunun da tüketici harcamalarını teşvik ettiğini söyledi.

Ancak gerçekte, hanehalkı açısından, gösterge oranının bankaların gerçekte uyguladığı oran olmadığı, bunun da hala insanların satın almasını engellediği konusunda uyardı.

Brezilya’da kredi kartlarında yıllık ortalama faiz oranı Ekim ayında yüzde 180’de yüksek kalırken geçen yılın aynı döneminde oran yüzde 166 idi. Aynı dönemde hanehalkına sunulan genel kredi verme oranı yüzde 15.5’ten fazla arttı.

Bir kamu politikası grubu olan Federal Economic Council’in başkan yardımcısı da yüksek işsizliğe dikkat çekti: “İşsizlik oranı hala çok yüksek ve işçi sınıfının kârı, yüksek yaşam maliyeti ve sağlık sigortası ve eğitim gibi şeylerin fiyatı ile sınırlanmaktadır.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu