Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk Lirası Dün Akşamki Kazançlarını Geri Verdi, Kur Yeniden 5,80 Sınırında!

İstanbul seçimlerinin sonuçlanması ile dün akşam 5,71’e kadar gerileyen kur, AK Parti’nin itiraz başvurusunda bulunacağı haberi ile bu sabah yeniden 5,80 lirayı test etti.
Türk Lirası Dün Akşamki Kazançlarını Geri Verdi, Kur Yeniden 5,80 Sınırında!
Son Güncelleme: 
Yorum

Çarşamba gününe 5,77 seviyesinden başlayan dolar kuru, İstanbul seçimlerinin netliğe kavuşmasıyla 5,71’e kadar geriledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde en yüksek oyu alan Millet ittifakı adayı Ekrem İmamoğlu dün öğleden sonra mazbatasını aldı.

Dolar/TL söz konusu gelişme ile akşam saatlerinde sert düşüş gösterirken, AK Parti’nin seçimlerin iptaline yönelik başvuruları piyasalarda endişelerin tam olarak geçmemesine ve belirsizliğin devamına neden oldu. Kur bu sabah 5,7978 liraya kadar tırmandı.

İstanbul seçimlerinin sonuçlanması ile sert gerileyen dolar kuru, güne yükselişle başlayarak 5,80 sınırını zorladı.

Türk lirası iki haftadan daha uzun bir zamandır seçim belirsizliğinin yarattığı baskıyı üzerinde hissetti. Söz konusu belirsizlik piyasalarda tedirginlik yaratırken, TL seçimlerden bu yana dolar karşısında güç kaybetti.

Ancak dün Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını almasıyla gelişmekte olan para birimlerinden pozitif ayrıştı ve akşam saatlerinde kur 5,71’e kadar indi. Analistler bu düşüşte iyi gelen Çin verilerinin ve ABD ile Türkiye arasındaki füze meselesindeki gerilimin azalmasına dair haberlerin etkisi olduğunu da belirtti.

Kurdaki bu düşüş kalıcı olamadı ve bu sabah itibarıyla yeniden yönünü yukarı çevirdi.

İstanbul seçimleri sonuçlandı ve en yüksek oy alan adaya mazbatası verildi, fakat AK Parti tarafından itiraz başvuruları halen devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde MHP Lideri Devlet Bahçeli, seçimlerin 60 gün içerisinde yeniden yapılması önerisinde bulunmuştu. Dolayısıyla piyasalar bu konuda tam olarak rahatlamış değil.

Uzmanlar piyasalardaki tedirginliğin asıl sebebinin seçim belirsizliği olduğunu ve Haziran ayında tekrar edilme olasılığının ekonomide planlanan reformların hayata geçirilmesini geciktireceğini belirtiyor. Seçimlerin yenilenmesinin asıl odaklanmamız gereken konu olan ekonomide reform konusunun, 2 ay daha askıya alınması anlamına geldiği yorumlandı.

QNB Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Birim Yöneticisi Tolga Kudaloğlu, İstanbul seçimlerinin kuru düşürdüğünü fakat bu durumun kalıcı olamadığını belirtti.

Seçim belirsizliğinin tam olarak sona ermemesi ve ABD ile süren S-400 konusunun piyasalarda negatif algı yarattığını ifade eden Kudaloğlu, risk priminde daha fazla düşüş ve faizlerde daha güçlü bir toparlanma görmemiz gerektiğini söyledi.

Diğer yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın döviz rezervlerini kısa vadeli borçlanarak artırması gündeme gelirken, bankacılar bu durumun da yatırımcılar tarafında tedirginlik yarattığını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu