Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Devlet Memuru Maaşlarına Getirilen %5,5 Oranındaki Zam, 15 Ocak’ta Yansıtılacak

Bugün açıklanan Aralık'19 enflasyon verileri, Türkiye'deki milyonlarca memur ve emekli vatandaşın maaşlarına gelecek zam oranlarında belirleyici oldu.
Devlet Memuru Maaşlarına Getirilen %5,5 Oranındaki Zam, 15 Ocak’ta Yansıtılacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bu sabah açıklanan Aralık ayına ilişkin enflasyon verileri, bir önceki aya kıyasla %0,74 artışa işaret etmiş ve yıllık bazdaki seviyenin ise %11,84’te belirlendiğini göstermişti. Beklentiler seviyenin %11,56’ya çıkacağını söylerken açıklanan rakamların beklentileri geride bıraktığı görüldü.

Açıklanan enflasyon rakamları, Türkiye çalışan milyonlarca memur ve emekli vatandaşın maaşlarına yapılacak zam oranlarında belirleyici rol üstlendi. Buna göre enflasyon farkları baz alındığında memur ve memur emeklilerinin maaş zam oranı %4’ten %5,5′ çıktı. SSK ve Bağkur’dan emekli olanların maaşlarına gelecek zam oranı ise %6,5 oldu.

2019 yılının Temmuz-Aralık dönemine ait enflasyon %6,50 seviyesinde belirlendi. Bu miktarın aynı dönemde memur maaşlarına yapılan zam oranı olan %5’i aştığı görüldü ve bu nedenle aradaki farkın memur maaşlarına “enflasyon farkı” olarak yansıtılmasında karar kılındı.

Bu doğrultuda 2020 yılında yapılacak zam oranı olan %4’e %1,50’lik enflasyon zammı da eklenecek ve toplam zam oranı %5,5 seviyesinde maaşlara yansıyacak.

Enflasyon Zammı EklenecekToplu sözleşme kararı kapsamında enflasyon farkının 6 aylık dilimler halinde belirleniyor. 2019 yılının ilk 6 ayına ilişkin enflasyon seviyesi %5,01 idi. Bu sebeple bahsedilen dönem için belirlenen %4 oranındaki toplu sözleşme zammına ek olarak %1,01 enflasyon farkı memurların aylığına eklenmişti.

Maaşlara getirilen enflasyon zamlarının ardından Türkiye’de en düşük memur maaşının 3417 liradan 3605 liraya çıkacağı öğrenildi. Bunun yanında en düşük memur emeklisi maaşı ise 2435 lira seviyesine çıktı.

Zamlı maaşlar ile enflasyon farkının devlet memurları, sözleşmeli çalışanlar, geçici personeller işe memur emeklilerinin cebine 15 Ocak’tan itibaren yansıyacağı bildirildi.

İşçi, esnaf ve çiftçi emeklililerin maaşlarına ise 2019 yılının ilk 6 ayındaki enflasyon oranı kadar zam geleceği biliniyordu.

Çiftçi Emeklileri Zamlı MaaşBu kapsamda Türkiye’deki işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin maaşlarına 2020 yılının ilk 6 ayında %6,5 oranında zam yapılması bekleniyor. Böylelikle en düşük işçi emeklisinin maaşı yapılacak 77 TL zam ile birlikte 1623 TL olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu