Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

DEİK: ABD ile 20 Milyar Dolarlık Ticaret Hacmi Yetersiz!

DEİK Türkiye-ABD İş Konseyi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, ABD ile 20 milyar dolarlık ticaret hacminin yetersiz olduğunu söyledi. Artırmak için serbest ticaret anlaşmasının şart olduğunu belirtti.
DEİK: ABD ile 20 Milyar Dolarlık Ticaret Hacmi Yetersiz!
Yorum

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, iki ülke arasındaki ticaret hacminin yetersiz olduğunu ve oyunun kurallarının değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Bunun için de Serbest Ticaret Anlaşması yapmanın gerekli olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasında 14 Aralık’ta gerçekleşen telefon görüşmesinin ardından yapılan “iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin ileri seviyelere yükseltilmesi” vurgusundan memnun olduklarını da açıkladı.

Yalçındağ, Türk-Amerikan ilişkilerinde hem siyasi hem de ekonomik olarak 2019’a hızlı ve umutlu bir başlangıç yapıldığını söyledi.

Mehmet Ali Yalçındağ 2019'dan UmutluYalçındağ, iki ülke liderinin Suriye konusunda daha etkin bir koordinasyon sağlanması ile ilgili anlaşmaya vardığı 14 Aralık 2018 tarihli telefon görüşmesinin bir dönüm noktası olarak görülmesi gerektiğini de ifade etti. Görüşme ile birçok konuda anlaşıldığını belirten Yalçındağ, bunlardan birincisinin ABD’nin Patriot hava savunma sistemlerinin Türkiye’ye satışına onay verilmesi olduğunu söyledi.

Yalçındağ ikinci konuyu, “ABD Adalet Bakanlığı, FBI temsilcileri, Washington ve New York Doğu Bölgesi savcılarından oluşan bir heyetin Türkiye’ye yaptığı ziyaret. Bu çok uzun zamandır bir kıpırdama görmediğimiz FETÖ ile mücadele konusunda önemli bir adımdır,” ifadeleriyle aktardı. Üçüncü konunun ise en önemli nokta ve Trump’ın Amerikan askerlerinin Suriye’den çekileceğini açıklaması olduğunu belirtti.

İki liderin artık ekonomiyi konuştuğunu söyleyen Yalçındağ, ticaret hacminin büyütülmesinden bahsedildiğini de vurguladı.

İki Lider Ekonomi KonuşuyorBu konuda tutarlı davranacaklarını belirten Yalçındağ, iki ülke ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesinde iş dünyasının daha çok çalışması ve vizyon geliştirmesi gerektiğine işaret etti. 20 milyar dolarlık ticaret hacmine dikkat çekerek, 19 trilyon dolarlık ABD ekonomisi göz önüne alındığında bu rakamın çok düşük kaldığını belirtti.

Bunun zorlu bir süreç olduğunu söyleyen Yalçındağ, tek başına bu anlaşma için masaya oturmanın, görüşmelere başlamanın bile ekonomik ilişkilere ‘müthiş’ bir ivme kazandıracağını, yepyeni kapıların açılacağını vurguladı. TAİK olarak 14-16 Nisan tarihlerinde Washington’da düzenleyecekleri Amerikan Türk Konseyi (ATC)-TAİK 37. Ortak Yıllık Konferansı‘nda bu konuda çok anlamlı bir tartışma platformu olacağını da sözlerine ekledi.

Konferansların Ronald Reagan ve Turgut Özal dönemlerinde başladığını söyleyen Yalçındağ, 2019’da atılması gereken adımları vurguladı.

Konferanslar Ronald Reagan ve Turgut Özal Döneminde BaşladıYalçındağ, “Bu konferanslar dizisi, ikisi de serbest pazar ekonomisinin önemine inanan, ülkeler arasında ticaret geliştikçe barış ve refahın artacağını iyi bilen iki lider Ronald Reagan ve Turgut Özal döneminde başlamıştı. Şimdi, 2019’da bu ilkeleri hayata geçirecek, hızlı, kararlı adımlar atmalıyız,” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ile 75 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefini anımsatan Yalçındağ, bu potansiyeli gerçeğe çevirmek için şirketlere ve TAİK gibi kuruluşlara büyük sorumluluk düştüğünü belirtti. ABD’deki muhataplara, iki ülke arasında siyasi sorunların çözülürse Amerikalı üreticilerin de kazanacağını anlatmak gerektiğini söyledi. Patriot satışının bile Amerikalı şirketler, mühendisler, işçiler 3,5 milyar dolarlık bir iş hacmi olduğunu belirterek, her iki ülkenin de bundan kazançlı çıkacağını vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu