Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çinli Danışmanlar Hükümeti Büyük Teşvik Konusunda Uyardı

Hükümet danışmanları Çin'i ekonomiyi yoluna sokma amaçlı büyük teşviklere karşı uyardı. İşte detaylar;
Çinli Danışmanlar Hükümeti Büyük Teşvik Konusunda Uyardı
Yorum

Hükümet danışmanları, Çin’in 2020’de belirli bir büyüme hedefini garanti altına almak için büyük bir teşvik kullanmaktan kaçınması ve potansiyelini ortaya çıkarmak için yapısal reformlara devam etmesi gerektiğini söyledi.

Çin’in önde gelen yatırım bankacılığı şirketlerinden China International Capital Corporation’un eski genel müdürü Levin Zhu Yunlai, Cumartesi günü yapılan bir mali foruma “kısa vadeli sorunların çözülmesi zor değil” dedi.

Ancak herhangi bir hükümet önleminin olumsuz etkileri olacağı konusunda da uyardı. Tanınmış Çinli politikacı Zhu Rongji da; “Eski sorunları çözmek için yeni sorunlar ortaya çıkıyor. Bu bir seçim meselesi. Ekonomi uzun vadede, piyasa yönelimine geri dönmeli” dedi.

Politika yapıcılar arasında Çin’in sakin kalması ve ABD ticaret savaşı ile küresel ekonomik yavaşlama yüzünden dikkatinin dağılması yerine yerli reformlara odaklanması konusunda büyüyen bir fikir birliği var.

Çin Politikacılar Sakin Kalmalı Yerli Reformlara Odaklanmalı Çin Sosyal Bilimler Akademisi’nden Yu Yongding ise son zamanlarda ekonomik büyümenin gelecek yıl yüzde 6’nın üzerinde kalmasını sağlamak için daha büyük bir hükümet teşviki çağrısında bulundu.

Küresel pazar güveninin halihazırda azaldığını ve birçok merkez bankasının politikalarını gevşetmeye başladığını söyledi. Cuma günü Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in liderlik ettiği politbüro da büyümeyi “makul bir aralıkta” tutmaya çalışacağına dair bir sözle sonuçlandı.

Bununla birlikte, gelecek yıl iyi bir toplum oluşturma ve ekonominin büyüklüğünü 2010 yılına kıyasla iki katına çıkarma konusundaki önceki taahhütlerini de yineledi.

Çin Ekonomi İki Katına Çıkarma Hedefi Politika yapıcıların gelecek haftaki Merkezi Ekonomik Çalışma Konferansı’nda 2020 için yüzde 6’lık bir büyüme hedefi belirlemesi bekleniyor. Ancak Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’ndan Zhang Yansheng, daha fazla politika gevşemesinin zaten borçlu olan ekonomiye yeni riskler getirebileceği konusunda uyardı.

“Çin’in makro kaldıracı, son 10 yılda 114 puana yükseldi ve bunun artık kullanılabileceğini sanmıyorum.” diyerek şöyle devam etti: “Mevcut ekonomik yavaşlama, yüksek kaliteli büyümeye geçme şansını getirecek mi? Bu açıdan bakıldığında, yapısal reform önümüzdeki yıllarda Çin için muhtemelen en önemli şey.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu