Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Sanayi Şirketlerinin Kârı Temmuz’da Büyümeye Geri Dönse de Görünüm Bulutlu

Ulusal İstatistik Bürosu, Çin sanayi şirketlerinin kârının Temmuz ayında büyümeye geri döndüğünü açıkladı. Detaylar aşağıda;
Çin Sanayi Şirketlerinin Kârı Temmuz’da Büyümeye Geri Dönse de Görünüm Bulutlu
Yorum

Çin sanayi firmalarının kârları, Temmuz ayında petrokimya ve otomotiv sektöründeki gelişmelerle büyümeye geri döndü ancak daha geniş bir ekonomik yavaşlama ile uzun süren ABD ticaret savaşının işletme görünümüne baskı yapmasının beklendiği söylendi.

Ulusal İstatistik Bürosu, Çin sanayi şirketlerinin kârının Haziran’daki yüzde 3.1’lik düşüşten iyileşme göstererek Temmuz’da yıllık bazda yüzde 2.6 artarak 512.7 milyar yuana yükseldiğini açıkladı. Ulusal İstatistik Bürosu büyümeye geri dönüşe rağmen güçlü ekonomik dalgalanmalar arasında kurumsal kârlarda istikrarlı büyümeyi teşvik etmek için daha fazla çaba gerektiğini belirtti.

Kurumun istatistikçisi Zhu Hong; “ekonomi üzerindeki aşağı yönlü baskı nispeten yüksek, piyasa talebi yavaşlıyor, sanayi ürünlerinin fiyatları düşüyor” dedi.

Ulusal İstatistik Bürosu Temmuz Sanayi KarAyrıca sanayi işletmelerinin kârında oynaklığın ve belirsizliğin devam edeceğini de aktardı. Ocak-Temmuz döneminde, sanayi şirketleri bir önceki yıla göre yüzde 1.7 düşüşle 3.50 trilyon yuan kâr elde etti. Oran, 2019’un ilk altı ayındaki yüzde 2.4’lük düşüşle karşılaştırıldı. İstatistik Bürosu verilere ilişkin ayrı bir açıklamada Temmuz ayındaki artışın temel nedeninin petrokimya ve otomotiv sektörlerinden kaynaklandığını dile getirdi.

Sonuçta Çin’in sanayi kârı 2018’in ikinci yarısından bu yana ABD ile yükselen ticaret savaşıyla birlikte yavaşlamıştı.

Çin Sanayi Kar Ticaret Savaşı Düşüyor Sanayi kârlarındaki Temmuz genişlemesi, bu ay Temmuz ayında rekor seviyelere düşen durgun üretici enflasyonu ve azalan sanayi üretimi büyümesiyle çelişiyordu. Ticaret anlaşmazlığı küresel resesyon endişelerini tetiklerken yatırımcılar ve analistler, Pekin’den daha fazla teşvik önlemi bekliyorlardı.

ABD ticaret savaşının etkisini dengelemek için Çinli politika yapıcılar, zorunlu karşılık oranı indirimleri, vergi indirimleri ve bankaların küçük şirketlere borç vermesi yönünde bir baskı dahil olmak üzere çeşitli önlemler almışlardı. Bununla birlikte Pekin, çok fazla uyarıcıya başvurmayacağını açıklamıştı. Pekin’in petrol rafinaj sektöründeki karlılık gelişse de analistler endüstrinin hala kapasite fazlası ve rafine petrolün yereli tedarikiyle baş etmek zorunda kalması nedeniyle bunun geçici olabileceği konusunda uyardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu