Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Merkez Bankası’nın Sürpriz Faiz İndirimi Teşvik Umutlarını Artırdı

Çin Merkez Bankası, yedi günlük ters repo faiz oranını yüzde 2.55'ten yüzde 2.50'ye düşürdüğünü açıkladı.
Çin Merkez Bankası’nın Sürpriz Faiz İndirimi Teşvik Umutlarını Artırdı
Yorum

Çin Merkez Bankası, dört yıldan uzun zamandır ilk kez böyle bir kesime giderek yakından izlenen borç verme faiz oranını düşürdü ve piyasalara politika yapıcıların yavaşlayan büyümeyi harekete geçirmek için hazır olduğu sinyalini gönderdi.

PBOC, yedi günlük ters repo faiz oranını yüzde 2.55’ten yüzde 2.50’ye çekerken kurumun 2015’ten beri kısa vadeli borçlanma maliyetlerini ilk kez düşürmesi piyasaları neşelendirdi.

Çin Merkez Bankası’nın açıklaması, dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin tahvil piyasasını destekledi.

Çin Merkez Bankası'nın Sürpriz Faiz İndirim Tahvil Piyasa Şenlendirdi Ayrıca hamlenin Çin Merkez Bankası’nın orta vadeli borç verme faizini (MLF) düşürmesinden sadece 2 hafta sonra gelmesi de dikkat çekti. Her iki kesim de PBOC’un yeni referans kredi faiz oranını (LPR) kısma olasılığını artırdı. Çünkü LPR, MLF ile bağlantılı ve iki gün sonra açıklanması bekleniyor. Beklenmeyen indirim aynı zamanda merkez bankasının, daha yüksek perakende enflasyonunun yeni teşvikleri önleyeceği yönündeki yatırımcı endişelerini rahatlatmaya istekli olduğunu gösterdi.

Commerzbank ekonomisti Zhou Hao, ters repo faiz indiriminin önümüzdeki aylarda politika değişikliğine işaret ettiğini dile getirdi.

Ters Repo Faiz İndirimi Politika Değişikliği İşaret Etti Nihayetinde Çin’de büyüme yaklaşık 30 yılın en yavaş seviyesine gerilemiş ve ülkedeki kredi büyümesi ile sanayi üretimi gibi veriler de daha serin bir ekonominin sinyallerini vermişti. Afrika domuz ateşinin yayılması ile Çin’in tüketici enflasyonu, Ekim ayında hükümetin yüzde 3’lük hedefini geçmişti.

Bu, PBOC’nin politikaları hafifletme çabalarında kısıtlanabileceği konusunda bazı endişelere yol açtı. Cumartesi günü yayınlanan bir raporda, PBOC enflasyonun yayılmasını önlemek için ihtiyatlı bir para politikası sürdüreceğini belirtti. Ancak piyasa katılımcıları son iki piyasa faiz indiriminin bu hafta LPR’de benzer bir düzeltme önerdiğini tahmin etti. Çin merkezli finansal hizmetler şirketi Founder Securities ekonomisti Yan Se, ters repo faiz indiriminin, yetkililerin açık piyasa işlemlerini kullanmaya açık olduklarını gösterdiğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu