Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in İmalat Sektörü Beklenenden Çok Daha Kötü Bir Aralık Ayı Geçirdi

Çin’in Aralık ayı üretimine ilişkin özel bir anketin sonuçları, Pekin’in 2018’in son ayında beklenenden daha kötü bir dönem geçirdiğini gösterdi. Detaylar aşağıda;
Çin’in İmalat Sektörü Beklenenden Çok Daha Kötü Bir Aralık Ayı Geçirdi
Yorum

Çin’in Aralık ayı üretimine ilişkin özel bir anketin sonuçları, ABD ile süregelen ticaret anlaşmazlığının ortasında Pekin’in fabrika faaliyetlerin daraldığını gösterdi. Çin’in Aralık ayı PMI verilerinin üzerine gelen verilere göre Caixin/Markit İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Kasım ayındaki 50.2’den 49.7 seviyesine geriledi ki bu 2017 yılının Mayıs ayından bu yana en düşük seviye olarak kaydedildi.

Bir önceki yılın aynı döneminde rakam, 51.5 seviyesindeydi. Ayrıca Reuters analistleri PMI’nın Aralık’ta 50.1 seviyesinde geleceğini öngörmüştü. Bu noktada, 50’nin üzerinde bir ölücümün genişlemeyi ifade ederken 50’nin altındaki bir ölçümün ise daralmaya işaret ettiği bilgisi de hatırlatıldı.

Caixin anketi Aralık ayında yeni siparişler ve yeni ihracat siparişleri için iki ayrı ölçümün de daralma gösterdiğini açıkladı.

Caixin iştiraki CEBM Group’tan Zhengsheng Zhong konuyla ilgili; “bu durum, ABD ile Çin arasındaki ticari sürtünmeler nedeniyle dış talebin bastırılmaya devam ettiğini ve iç talebin göze çarpar şekilde daha da zayıfladığını gösterdi” yorumunu yaptı. Ayriyeten Çin ekonomisinin daha büyük aşağı yönlü baskı altına girme ihtimalinin arttığını dile getirdi.

Sonuçta, dünyanın ikinci en büyük ekonomisinden gelen veriler Washington ile Pekin arasında devam eden ticaret savaşının yol açtığı hasar belirtileri için yakından izleniyordu.

Çin Caixin İmalat PMI DüştüPazartesi günü açıklanan resmi imalat PMI da bu nedenle dikkat çekmiş, Çin’in imalat sektöründeki faaliyetlerin Aralık’ta iki yıldan fazla bir süre içinde ilk kez daralmaya gitmesi endişeleri artırmıştı. Neticede büyük şirketlere ve devlete ait işletmelere odaklanan resmi PMI verileri de küçük ve orta ölçekli işletmelere odaklanan özel anket verileri de mevcut endişelerin yersiz olmadığını bir kez daha göstermiş oldu.

Mizuho Bank’ta ekonomi ve strateji müdürü Vishnu Varathan da Çin’in PMI düşüşünün endişelendirici olduğunu çünkü Asya ihracatçıları üzerinde daha geniş bir serpinti yaşanacağını söyledi.

Çin'in İmalat Sektörü Beklenenden Çok Daha Kötü Durumda Varathan bugünkü notunda Çin’in imalat PMI’sının 5 Şubat 2019’da başlayacak Çin Yeni Yılı tatillerinin önce yavaşlamasına rağmen sektördeki gerilemenin manşetlerin gösterdiğinden bile daha keskin olabileceğini dile getirdi.

Başka bir analist ise Çin’deki durumun herhangi bir sayının tahmin ettiğinden daha kötü görünebileceğini tahmin etti. NUS Business School’un konuk kıdemlilerinden Alex Capri düşüncesini şöyle açıkladı: “Elbette Çin ekonomisinin yavaşladığına inanıyorum, güçlü bir sansürün olduğu, medyanın esasen rapor etmesinin engellendiği bu tür bir siyasi ortamda, sayıların bildirilenden çok daha kötü olduğuna inanıyorum.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu