Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Covid-19 Salgınında İkinci Dalga Endişesiyle Yeni Önlemler Aldı

Koronavirüs salgınının çıkış merkezi olan Çin’de belirti vermeyen vakalarda artış olması ikinci bir dalga endişesini doğururken, alınan yeni tedbirler duyuruldu.
Çin Covid-19 Salgınında İkinci Dalga Endişesiyle Yeni Önlemler Aldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgınının sıfır noktası olan Çin’de son 24 saat içerisinde 2 kişi daha hayatını kaybetti. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu‘ndan yapılan açıklamada önceki gün aylardır ilk defa can kaybının olmadığı bildirilmişti.

COVID-19 salgını ilk olarak Aralık ayının ortasında Çin’de başlamasına rağmen alınan sıkı tedbirler sayesinde yaklaşık iki buçuk aylık bir zaman diliminde salgın kontrol altına alındı. Ana çıkış noktası olan Vuhan’da ise 76 gündür devam eden karantina uygulaması 7 Nisan itibarıyla kaldırıldı.

Fakat hiçbir belirti vermeyen asemptomatik vakalarının görülmeye başlaması ile birlikte ikinci bir salgın dalgasının başlayacağına dair endişe duyuluyor. Artan kaygı nedeniyle ülkede yeni önlemlerin alındığı açıklandı.

Çin’de 24 saat içerisinde bildirilen 63 yeni vakanın 61 tanesinin yurt dışı kaynaklı olduğu tespit edildi.

Çin Yeni Tedbirleri AçıkladıAn itibarıyla toplam vaka sayısı 82.870 olan ülkede belirti vermeyen vakaların artması ile birlikte ikinci bir dalganın başlamasından korkuluyor. Pozitif vakaların hemen hemen hepsinin yurt dışından gelen insanlardan olması sebebiyle sınır giriş çıkışlarında kontroller artırıldı.

Danıştay virüsün sessiz taşıyıcıları olarak tanımlanan asemptomatik vakaların kontrol edilmesi için aldığı yeni kuralları yayınladı. Buna göre sağlık kurumları bulguların tespit edilmesinin ardından 2 saat içerisinde vakaları rapor etmek zorunda. Yerel yönetimlere ise söz konusu kişilerle temas eden tüm yakın çevresinin kontrol edilmesi talimatı verildi.

Asemptomatik vakalar 14 gün boyunca karantina altına alınacak ve kritik semptomları göstermeye başlamaları ile birlikte pozitif vaka olarak sayılacak. Bu kişilerle yakın temasta bulunan herkes de 14 gün boyunca karantina altında tutulacak.

Yurt dışından gelen 61 yeni vakanın 40’ının Çin’in kuzeydoğu Heilongjiang eyaletinde gerçekleştiği rapor edildi.

Çin İkinci Dalga KorkusuÇin Sivil Havacılık İdaresi tarafından yapılan açıklamaya göre Çarşamba günü Vuhan’dan 7.119 yolcu uçarken, 4.595 kişi iniş yaptı. Kentte toplu taşımadaki yolcu sayısı 620 binin üzerine çıktı.

Suifenhe şehrinde de Vuhan’dakine benzer önlemlerin alınmaya başladığı ve sınırlarını tüm girişlere kapattığı bildirildi. Hubei eyalatindeki sağlık otoriteleri 1 Nisan’dan itibaren asemptomatik vakaların rapor edilmeye başlandığını ve bu sayının 303’e ulaştığını açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu