Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Ekonomisi Mayıs’ta İyileşmeye Devam Etti

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre sanayi üretimi Mayıs’ta artarken konut fiyatları da 6 ayda en yüksek sıçramasını kaydetti. Detaylar şöyle;
Çin Ekonomisi Mayıs’ta İyileşmeye Devam Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin Ulusal İstatistik Bürosu, bugün açıkladığı verilerde ekonominin Mayıs’ta iyileşmeye devam ettiğini savundu. Geçen ayın verilerinde de benzer ifadeler kullanan ülke, ekonominin pozitif Nisan verileriyle gelişmeye devam ettiğini söylemişti.

Aynı şekilde ekonominin iyileşmeyi sürdürdüğü vurgulanarak katma değerli sanayi üretiminin Mayıs’ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,4, bir önceki aya göre yüzde 1,53 yükseldiği belirtildi.

Fakat rakam, yüzde 5’lik beklentinin altında kaldı. Bununla birlikte artış Nisan’daki büyümede yüzde 0,5 puan yüksek gerçekleşti.

2020’nin ilk beş ayındaki toplam katma değerli sanayi üretimi ise yıllık yüzde 2,8 düştü.
Çin Mayıs Sanayi Üretimi %4,4 Arttı
Kaynak: CGTN

İlk dört ayda, sanayi işletmeleri tarafından belirlenen büyüklüğün üzerinde elde edilen toplam kârın 1.259.8 milyar yuan olarak yıllık yüzde 27,4 düştüğü bilgisi de verildi. NBS sözcüsü Fu Linghui, ana göstergeler iyileşmeye devam etse de birçoğunun geçen yıl aynı dönemden daha düşük olduğunu bunun da salgının yol açtığı ekonomik kayıpların halen telafi edilmesi gerektiğini ve ekonominin normale dönmediğini gösterdiğini dile getirdi.

Bugün açıklanan bir diğer önemli veri ise Çin’in Mayıs’ta altı ay içinde en hızlı şekilde artan konut fiyatları oldu.
Çin Perakende Satışlar Düştü
Kaynak: CGTN

Buna göre devlet destekli konutlar hariç 70 büyük şehirde yeni konut fiyatları geçen ay yüzde 0,49 artarak Nisan’daki yüzde 0,42’lik kazancın üzerine geçti.

Devlet müdahalesinden büyük ölçüde bağımsız olan ikincil piyasadaki değerler, yedi ayın en hızlı temposunu kaydederek yüzde 0,24 oranında arttı. Dünyanın en büyük tüketici pazarında önemli bir tüketim göstergesi olan perakende satışlar ise Reuters’ın yüzde 2’lik düşüş tahminini aşarak yüzde 2,8 düştü.

Çin’in işleri yeniden dönmesi, mülkiyete olan ilgiyi tekrar canlandırdı ve küçük-orta-büyük şehirlerde fiyatlar yükselişe geçti. Merkez bankasının ekonomiyi desteklemek için kredi musluklarını açmasıyla, konut piyasasının serveti depolamak için yeniden güvenli bir yer olarak görüldüğü aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu