Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Devlet Medyası Ticaret Müzakerelerine İlişkin İhtiyatlı İyimserlik Gösterdi!

Çin devlet medyası Cumartesi günü ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakerelerinde ihtiyatlı iyimserliğini dile getirdi. Detaylar aşağıda;
Çin Devlet Medyası Ticaret Müzakerelerine İlişkin İhtiyatlı İyimserlik Gösterdi!
Yorum

Çin devlet medyası Cumartesi günü ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakerelerinde ihtiyatlı iyimserliğini dile getirdi. İktidardaki Çin Komünist Partisi’nin yayın organı olan The People’s Daily (Halkın Günlüğü) görüşmelerin gelecek hafta Washington’da yapılacak bir sonraki müzakere turu için önemli ilerleme kaydettiğini aktardı.

ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakerelerinde ihtiyatlı iyimserliğini dile getiren Çin devlet medyasının yorumu, Devlet Başkanı Xi Jinping’in bir hafta süren görüşmelerin adım adım ilerlediği yönündeki açıklamasından bir gün sonra geldi. Öte yandan, Xi Jinping’in yorumları Cuma günü ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile Pekin’deki yaptıkları bir toplantıda, bir hafta süren görüşmelerin ardından gelmişti.

Çin Komünist Partisi’nin resmi gazetesi olan Halkın Günlüğü, Xi’nin ABD müzakerecileriyle olan görüşmesinin önceki görüşmelerde kaydedilen ilerlemeyi doğruladığını belirtti.

Halkın Günlüğü Xi Jinping Müzakerelerde İlerleme Kaydedildi Ayrıca Çin ve ABD ticaret ilişkilerinin gelişmesinin bir sonraki aşamasına yeni bir ivme kazandırdığını dile getirdi. Gazete yerel baskısında Washington’da yapılacak bir sonraki müzakere turu için önemli ilerlemeler kaydettiğini yazdı. Bununla birlikte devlet medyası; “iki tarafın mevcut istişarelerin iyi ivmesini koruyacağı ve belirlenen süre içinde bir anlaşmaya varmaya çalışacağı ümit edilmektedir” dedi.

Nihayetinde 1 Mart’a kadar ABD’nin Çin taleplerini karşılayacak bir anlaşma yapılamaması durumunda 200 milyar dolarlık verginin yüzde 10’dan yüzde 25’e kadar çıkartılacağı söylenmişti.

Çin Devlet Medyası Ticaret Müzakere Yorumu Denizaşırı ülkelerde ise Halkın Günlüğü; “ikisi için de sadece zarar yaratabilecek sizin kaybettiğiniz ve benim kazandığım yer sıfır sonuçlu düşünce ve oyundur” diyerek; “yalnızca karşılıklı saygı ve eşit muamele temelinde, diyalog ve danışma yoluyla her iki taraf için de kabul edilebilir bir çözüm bulabiliriz” ifadelerini kullandı. Halkın Günlüğü tarafından yayınlanan Global Times’ın İngilizce dilindeki makalede ise Çin’in mutabakat anlaşmasının metnine danışıldığı haberlerinin iki tarafın benzeri görülmemiş bir ilerleme kaydettiğini gösterdiğini yazıldı.

İlaveten gazetede hem uzlaşı belgesinin hem de gelecek haftaki müzakerelerin bir maraton gibi görünürde bitmeyen görüşmelerin son bir sprint yaptığına işaret ettiği yazıldı. Gazete herhangi bir anlaşmanın hem Amerika Birleşik Devletleri’nin hem de Çin’in çıkarına olması gerektiği konusunda uyarı yaparak devam etti. Resmi İngilizce dilindeki China Daily bir makalesinde; “hala üstesinden gelinmesi gereken engeller var ve hiç kimse iki tarafın bütün farklılıkları çözmeye çalışmasının ne kadar göz korkutucu olduğunu küçümsememelidir” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu