Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin 2020’de Üst Üste 5. Kez Almanya’nın En Önemli Ticaret Ortağı Oldu

Almanya'dan yapılan resmi açıklamaya göre Çin, pandeminin vurduğu 2020 yılında üst üste beşinci kez ülkenin en önemli ticaret ortağı oldu.
Çin 2020’de Üst Üste 5. Kez Almanya’nın En Önemli Ticaret Ortağı Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Çin’in 2020’de üst üste beşinci kez ülkenin en önemli ticaret ortağı olduğunu açıkladı. Geçici sonuçlara dayanarak Destatis, iki ülke arasında 212,1 milyar euro değerinde mal ticareti yapıldığını bildirdi.

Çin ile ticaret hacmi, korona krizine rağmen 2019’da yüzde 3,0 arttı. Hollanda 172,8 milyar euro (%-8,7) dış ticaret hacmi ile en önemli ticaret ortakları arasında ikinci sırada yer alırken onu 171,6 milyar euro (%-9,7) ile ABD izledi.

Alman ithalatının çoğu Çin’den gelirken, Almanya ihracatının çoğu 2020’de ABD’ye gitti.

Aralık 2020 Alman Sanayi Üretimi 2019 Hafif Altında
Kaynak: Destatis

Bilgisayar, elektronik ve optik ürünler Almanya’nın başlıca ithalat mallarıydı, başlıca ihraç malları motorlu taşıtlar, römorklar ve yarı römorklardı. Almanya’nın Aralık ayına ilişkin ithalat-ihracat verileri de Çin’in Alman ihracatçılar için önem derecesinde ABD’yi yakaladığını göstermişti.

Öte yandan Alman endüstrisindeki üretim, 2020 yılında yıllık bazda onda birden biraz fazla azaldı. Federal İstatistik Ofisi (Destatis), geçici verilere dayanarak, enerji ve inşaat hariç sektördeki üretimin 2020’de 2019’a kıyasla fiyat ve takvim etkisinden arındırılmış şartlarda %10,8 oranında azaldığını bildirdi.

Yıl içinde, Nisan ve Mayıs 2020’deki korona krizi nedeniyle getirilen kısıtlamaların ilk aşamasında sanayi üretimi yıllık bazda önemli bir düşüş yaşadı. Nisan’da üretim yüzde 29,7 düşerken Mayıs’ta yüzde 23,4 düştü. Yine de Aralık 2020’de endüstriyel üretim, Mayıs’tan sonraki aylarda toparlanmanın etkisiyle bir önceki yılın aynı ayına göre yalnızca %1,5 daha düşüktü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu