Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Chicago FED Başkanı: ABD Ekonomisi Yavaşlıyor Ancak Resesyon Olasılığı %25’ten Fazla Değil

Chicago FED Başkanı Charles Evans, ABD ekonomisinin yavaşladığını ancak bir durgunluk ihtimalini önemli görmediğini söyledi. Detayla aşağıda;
Chicago FED Başkanı: ABD Ekonomisi Yavaşlıyor Ancak Resesyon Olasılığı %25’ten Fazla Değil
Yorum

Chicago FED Başkanı Charles Evans, ABD ekonomisinin yavaşladığını söylese de bir durgunluk ihtimalini önemsizmiş gibi gösterdi. Sonuçta, ters bir verim eğrisi ile ilgili endişeler Cuma günü ABD finans piyasalarını korkutmuştu çünkü bu önemli durgunluk göstergeleri arasında yer alıyordu.

Ayrıca ters verim eğrisinde kısa vadeli faiz oranlarının uzun vadeli faiz oranlardan daha büyük olduğu ve eğrinin aşağı doğru eğilim gösterdiği biliniyordu. İşte bu noktada piyasaların tepkisine değinen Evans, Credit Suisse’nin Asya Yatırım Konferansı’nda CNBC’ye verdiği demeçte; “açıkçası biraz gergin olmamız gerektiğini düşünüyorum” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Verim eğrisi ne zaman düzleşirse, büyümenin yavaşladığını görüyoruz ve dediğim gibi bu yıl neredeyse yüzde 2 büyüme bekliyorum.”

Chicago FED Başkanı Charles Evans Verim Eğrisi ABD Büyüme Yüzde 2Ekonominin yüzde 3.1’den yüzde 2’ye düştüğü bir zamanda, bunun sahip olunandan daha az ama yine de oldukça iyi bir oran olduğu görüşüne odaklanılması gerektiğini dile getiren Evans, konferanstaki bir panelde de dünyanın en büyük ekonomisinin sağlam kalmaya devam ettiğini söyledi. FED Başkanı Jerome Powell’ın yorumlarıyla örtüşür şekilde görüş bildiren Evans; “ABD ekonomisinin doğasına bakıyorum, iş gücü piyasasına bakıyorum, bunun güçlü olduğunu görüyorum ve tüketici de güçlü olmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Neticede FED’in geçen hafta oy birliğiyle faiz oranlarını sabit tutarak bu yıl daha fazla artış yaşanmayacağını açıklaması, çoğunluk tarafından şaşkınlıkla karşılanmıştı.

Chicago FED Başkanı Charles Evans FED Para Politikası Duruşu Yorumu Çünkü FED, daha 3 ay önce Aralık ayında belirlediği politika öngörülerinden keskin bir dönüş yapmıştı. Aynı zamanda GSYH büyümesi ve enflasyon beklentilerini azaltmış, işsizlik oranı görünümünü de hafifçe artırmıştı. JPMorgan Chase Başkanı gibi birçok kişi FED’in faiz politikasında u dönüşü yapmadığını, yalnızca hızı azalttığını savunsa da bazıları gelişmelere tepkisiz kalmamıştı. Evans da yaşananlara işaret ederek bu yıl yüzde 1.75 ila 2 arasında ekonomik büyüme gördüğünü ancak bunun geçen yılki yüzde 3.1 rakamının ardından daha güçlü bir büyümeden yavaşladığını vurguladı.

Yine de enflasyonist baskılar ya da durgunluktan endişe duymadığını ve gördüğü modellerin resesyon olasılığının yüzde 25’ten fazla olmadığına işaret ettiğini kaydetti. FED’in para politikası duruşu hakkında; “İşlerin nasıl ilerlediğini görmek ve ihtiyatlı olmak amacıyla duraklamak için iyi bir zaman” dedi. İlaveten FED’in finansal piyasalardaki baskıları önemsediğini ve bunun oranları yükseltmeye ara vermek için iyi bir neden olduğunu aktardı. Tüm bunların yanında FOMC üyesi, FED’in 2020’nin yarısına kadar faiz artırmasını beklemediğinin de üzerini çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu