Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bundesbank Başkanı 2021’de %3 Büyüme Tahminine Bağlı Kaldı

Bundesbank Başkanı, merkez bankasının Aralık ayındaki 2021’de yüzde 3 büyüme olacağı yönündeki tahminine bağlı kaldıklarını söyledi. Nedeni ise tahminin yeterince temkinli olmasıydı.
Bundesbank Başkanı 2021’de %3 Büyüme Tahminine Bağlı Kaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Jens Weidmann, bugün yayımlanan bir röportajda ekonomi hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Bundesbank’ın Alman ekonomisinin bu yıl %3 büyüdüğünü öngören Aralık ayındaki ekonomik görünümüne bağlı kalıp kalmadığı sorusuna Weidmann, tahminin mevcut durumda basitlikten çok uzak olduğunu söyleyerek yanıt verdi.

Ekonomik gelişmelerin büyük ölçüde pandemiye dayandığını belirten Bundesbank Başkanı, salgın yıl boyunca daha fazla kontrol altına alınırsa ve tedbirler gevşetilebilirse iyileşmenin devam edeceğini aktardı.

Bu nedenle Bundesbank ekonomistlerinin şu anda Aralık tahminini radikal bir şekilde revize etmeye gerek görmediklerini ekledi.
Bundesbank Alman GSYİH Tahmin
Kaynak: Bundesbank

Uzmanların bu tahmini hazırlarken zaten oldukça temkinli davrandıklarını savunan Weidmann, endüstrinin kısmen Alman ürünlerine yönelik küresel talebe bağlı olarak son zamanlarda güçlendiğini dile getirdi. Alman ekonomisinin mevcut çeyrekte çok fazla gerileme yaşamamasının bir nedeninin de bu olduğunu kaydetti. Fakat dördüncü çeyrek GSYİH’nin aksine bu yılın ilk üç ayının Bundesbank tahminlerinde belirtilenden daha kötü olacağını da söyledi.

Bundan sonra çoğunun salgının ilerleyişine ve kontrol önlemlerinin ne zaman kaldırılabileceğine bağlı olduğunun altını çizdi.
Almanya GSYİH Değişim Oranları
Kaynak: Destatis

Alman ekonomisinin koronavirüs öncesi seviyelere 2022 başında dönebileceğini tahmin ederken bunun yine pandemi gidişatına bağımlı olabileceğini bildirdi.

Weidmann aynı zamanda iflas rakamlarının önemli ölçüde artacağı konusunda uyardı. Ekonomik faaliyetteki düşüşün iflas rakamlarında henüz birkaç çeyrek boyunca gösterilmeyeceğini belirterek; “önemli ölçüde yükselecekler ancak çok düşük bir seviyeden” dedi.

Kurumsal iflas rakamlarının kısmen Federal Hükümet firmaları desteklemek için çok şey yaptığı için muhtemelen tüm zamanların en yüksek seviyesinin çok altında kalacağını ifade etti.

Enflasyon oranı içinse “bu yıl daha da yükselecek” yorumunu yaptı. Almanya’da KDV oranının önceki seviyesine geri döndü ve bunun da fiyatlara doğru ilerlediğini kaydetti. Harmonize Tüketici Fiyatları Endeksi’ne göre Almanya’da enflasyon oranı Ocak ayında %-0,7’den %1,6’ya yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu