Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

St. Louis Fed/Bullard: “Getiri Eğrisinden Dolayı Para Politikasındaki Gevşeme Sürdürülmeli”

St. Louis Fed Başkanı Bullard, Fed'e yönelik yaptığı açıklamasında bankanın para politikasında gevşemeyi sürmesi gerektiğini savunurken, faiz indirimine destek verdiğini açıkladı.
St. Louis Fed/Bullard: “Getiri Eğrisinden Dolayı Para Politikasındaki Gevşeme Sürdürülmeli”
Yorum

Amerikan Merkez Bankası’ndan (Fed) Eylül ayında bir faiz indirimi beklentisi geleceği yönündeki beklentiler şu sıralar artarken, buna karşı görüşte olan yetkililerin de bulunduğu biliniyor. Bugün üç bölgesel Fed Başkanı bankanın faiz indirimine gitmesine gerek olmadığını açıklamış, bu fikirlerin yeni tartışmalara yol açacağı tahmin edilmişti.

Üç yetkilinin ardından dördüncü bölgesel başkan ise zorunda kalınmadığı sürece ilave bir adıma gerek görmediğini ifade etmişti. Diğer taraftan Fed’in 25 Temmuz’daki faiz indiriminden önce de yorum ve öngörüleriyle sıkça gündeme gelen St. Louis Fed Başkanı James Bullard’dan bankanın şu anki durumu için bir yorum geldi.

Bullard, Fed’in para politikasında gevşemeyi sürdürmesi gerektiğini savunurken, faiz indirimini destekleyen yetkililer arasına adını yazdırdı.

Bullard Fed'in Faiz İndirimini DestekliyorYakın zaman içinde tekrardan tersine dönen ABD Hazine tahvil getiri eğrisinden dolayı Fed’in para politikasında gevşeme eğilimini sürdürmesi gerektiğini düşündüğünü bildiren Bullard, ayrıca getiri eğrisinde en yüksek faizlerden birine sahip olduklarını ve bu durumdan memnuniyetsizliğini söyledi.

Fakat Bullard, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamasında Fed’in 17-18 Eylül’de gerçekleştireceği toplantısında faiz indirimine onay vermeye henüz hazır olmadığını bildirmişti.

Bunun yanında finans piyasalarındaki karışık durum ve küresel ekonominin yavaşlamasına rağmen Eylül’deki faiz indiriminden önce başka bir indirime acilen gerek olmadığı yönündeki görüş de yine Bullard’a aitti.

Bullard, Fed bünyesindeki en güvercin politika yapıcılardan biri olarak biliniyor.

Bullard En Güvercin Politika Yapıcılardan Biri Olarak BiliniyorAcil bir toplantı gerektiren durumlara ilişkin yöneltilen sorular üzerine, bu gibi durumların aciliyet gerektirmediğini söyleyen Bullard, doğru yolun faizler için gereken alanda olup verilerle uyumlu hareket etmekten geçtiğini savunmuştu.

Diğer bir yandan Fed’in Temmuz’daki faiz indiriminden önce 25 baz puanlık indirim istediğini belirten Bullard’ın bu talebine paralel olarak çeyrek baz puanlık indirim beklentileri artmıştı. Ardından banka tam da bu yönde hareket ederek faiz oranlarını 25 bp düşürmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu