Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Boris Johnson, AB Komisyonu Başkanı Juncker’la İlk Görüşmesini Lüksemburg’da Yapacak

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile ilk yüz yüze görüşmesini Lüksemburg'da gerçekleştirecek.
Boris Johnson, AB Komisyonu Başkanı Juncker’la İlk Görüşmesini Lüksemburg’da Yapacak
Yorum

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, hem eleştirmenlerin hem de müttefiklerin siyasi tiyatro olarak nitelendirdiği bir dizi öğle yemeği görüşmesi için Lüksemburg’a gelecek.

Johnson, burada Avrupa Birliği’nin üst düzey yöneticisiyle görüşecek. Çünkü hükümeti, İngiltere’nin AB’nin Ekim sonunda müzakere edilen bir anlaşmayla ya da anlaşma olmadan çıkacağı konusunda ısrar etmeye devam ediyor.

Toplantı, Theresa May’in İngiltere’nin liderliğini Johnson’a bırakmasının ardından Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile ilk yüz yüze görüşmesi olacak. Westminster’deki parlamentonun 31 Ekim’de ani ve ekonomik açıdan rahatsız edici bir ayrılma olasılığını engellemek için tasarlanmış bir tedbiri kabul etmesinden tam bir hafta sonra gerçekleşecek.

Sterlin, geçen Pazartesi günü bu yasaların yürürlüğe girmesini izleyen günlerde ABD dolarına karşı güçlü bir ralli kaydetti. O zamandan beri Johnson ve bazı üst düzey hükümet bakanları arasında dokuz ay süren müzakere kilitlenmesini çözmesini umdukları ana hatlarını belirlemeye başladılar.

Ancak başbakanın siyasi müttefikleri hafta sonu boyunca Johnson’ın düzensiz bir ayrılığı engellemek için tasarlanan yeni mevzuatı aşmaya çalışabileceğini belirtmeye devam etti. Önümüzdeki haftalarda Brüksel’in önemli tavizler vermemesi durumunda, Brexit’e son tarih uzatması talebinde bulunmasını isteyen parlamento çoğunluğuna itiraz edebilir.

Görüşmeye Dair Şüpheler Var

Görüşmeye Dair Şüpheler VarBugün Johnson’ın Juncker ile yapacağı öğle yemeği toplantısına dair bazı şüpheci yaklaşımlar da bulunuyor.

Johnson’ın Lüksemburg gezisine katılan Muhafazakar meclis üyesi Robert Hayward, “Kilometreleri/toplantıları izliyor ve denediğini savunuyor. Lüksemburg gezisi başbakanın daha sonra tartışmasına izin verecek, yeni bir anlaşmaya varılmazsa bu onun suçu değil,” şeklinde konuştu.

The U.K. in a Changing Europe yöneticisi Anand Menon, Johnson’ın mevcut Geri Çekilme Anlaşması’nda üç defa başarısız olan mevcut hükümleri değiştirmek istediğini belirttiği için başarısz olduklarında bir kez denediği izlenimini vermiş olacağını belirtti.

Baştaki engel, malların ve hizmetlerin Kuzey İrlanda ülkesi ve İrlanda Cumhuriyeti arasında nasıl işlem göreceğine dair karmaşık bir soru olmaya devam ediyor.

İki ülke arasındaki sınır yakında İngiltere’nin Avrupa ile tek toprak sınırı haline gelebilir. Ancak İngiliz ve İrlanda hükümetleri tarafından imzalanan Belfast Anlaşması (Hayırlı Cuma Anlaşması) olarak bilinen 1998 barış anlaşması şartlarında açık kalması gerekmektedir.

Son zamanlarda üst düzey hükümet bakanları, Avrupa düzenlemelerinin Kuzey İrlanda’da ve Birleşik Krallık’ın diğer bölgelerinde nasıl farklı uygulanabileceğini tartışmaya başladılar.

Theresa May’in Kuzey İrlanda’da bölge ve bölge arasındaki herhangi bir yeni ayrışmaya şiddetle karşı çıkan küçük bir siyasi partiden destek alarak hükümetinin parlamento çoğunluğunu üstlendiği bir dönemde defalarca reddedilme olasılığı var.

İngiltere’nin Brexit Bakanı Stephen Barclay, hafta sonu boyunca Sky News ile yaptığı röportajda konuyu ele aldı ve İngiltere’nin bir bütün olarak ayrılmasının önemli olduğunu söyledi. Ancak Kuzey İrlanda ile İngiltere’nin geri kalanı arasında bir miktar sapma potansiyeli bulunduğunu belirterek, “Görüşmelerin bir parçası olarak bu ayrıntılara girebiliriz,” dedi.

Demokratik Birlik Partisi (DUP), Muhafazakar milletvekillerinin son yasama tartışmaları sırasında hükümetin pozisyonuna karşı çıkmak için parti üyeliğini reddetmesi veya kovulmasının sonra artık Muhafazakar liderliğindeki hükümete bu önemli parlamento çoğunluğunu sağlamamaktadır.

Westminster’in alt odasındaki Avam Kamarası’nın sadık bir muhafazakar milletvekili olan Bim Afolami, Johnson’ın Lüksemburg’da çok büyük bir miktar elde etmeyi umamayacağını kabul etti. Bunun yerine Ekim ayı ortalarında Johnson ve kabinesinin Avrupa Konseyi’nde sıralanan bir şeyi almak için meclis üzerine bahis oynadığı şeklindeki ortak görüşleri tekrarladı.

Şimdi Ciddi Görüşme Zamanı!

Şimdi Ciddi Görüşme Zamanı!Muhafazakar Parti Başkanı James Cleverly, Johnson’ın ulusal çıkarlarla ilgili bir anlaşma yapmak için çaba göstereceği önemli bir AB zirvesi olarak kabul ettiğini söyledi.

Brüksel’de neredeyse iki ayda bir düzenlenen meclis zirveleri; Avrupa’daki borç krizi, Yunanistan’ın kurtarma veya Brexit’in son tarih uzatması dahil olmak üzere AB liderleri arasında gece geç saatlerde kafeinli bir anlaşma yapmasıyla siyasi baskı yapanlar olarak görev yaptı.

Ancak bunun çok ötesinde Juncker ile yaptığı görüşmeyi duyururken Johnson, ihtiyatlı bir şekilde iyimser olduğunu söyledi. Ofisi, şimdi ciddi görüşme zamanı olduğu konusunda ısrar etti.

Barclay, Brexit müzakerecisi olarak toplantılara katılacakken, Avrupa Komisyonu’ndan Michel Barnier katılacak. Bir grup üst düzey milletvekiline Johnson’ın hükümetiyle görüşmelerin Ekim Zirvesi’nden önce yeni bir anlaşmaya varılıp ulaşılamayacağını belirtmesi halinde nesnel olarak diyemediğini söyledi. Ancak yine de iyimser olmak için hiçbir nedenin olmadığı ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu