Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Boris Johnson, AB Eleştirisinden Sonra Yeni Brexit Planlarını Savunuyor

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, hükümet planı ardından eleştirilere maruz kalırken, Brexit anlaşması için önerilerini savundu.
Boris Johnson, AB Eleştirisinden Sonra Yeni Brexit Planlarını Savunuyor
Yorum

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın hükümetinin planları medya organları tarafından bildirildikten ve İrlanda Cumhuriyeti tarafından eleştirildikten sonra değiştirilmiş bir Brexit anlaşması için önerilerini savundu.

Pazartesi ve Salı günleri basında çıkan haberlerde İngiltere hükümetinin AB’ye, tartışmalı İrlanda backstop sorununu aşmanın bir yolu olarak Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti arasındaki sınırın iki tarafında gümrük postaları olabileceğini öne sürdüğü iddia edildi.

Planlar, Dublin’deki bakanlar tarafından eleştirildi. Teklifler hakkında bir rapor yayımlayan İrlandalı yayıncı RTE, AB yetkililerinin İngiltere’nin zor bir sınırdan ve herhangi bir fiziksel altyapıdan kaçınma taahhütlerinden geri çekildiğini düşündüğünü söyledi.

Ancak Johnson Salı sabahı İngiliz hükümetini savundu ve Brüksel ile Dublin’den gelen yorumların bu hafta daha sonra sonuçlanacak nihai Brexit teklifleriyle ilgili olmadığını belirtti.

Johnson, “Brüksel’in tepkisinden anlayabildiğim kadarıyla Dublin’in alacağı tekliflerden bahsetmediklerini düşünüyorum. Daha önce içeri giren bazı şeylerden bahsediyorlar,” ifadelerini kullandı.

Basına Çıkan Alıntılar

Basına Çıkan AlıntılarJohnson’ın hükümetinin, güncellenen tekliflerin yasal metnini önümüzdeki birkaç gün içinde yayınlayacağı bildirildi.

Adsız hükümet kaynaklarına değinen BBC; planlarında, Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti’nde İngiltere Parlamentosu’nun çoğunluğu tarafından onaylanan bir Brexit anlaşmasının ana yapışma noktası olarak görülen backstop sorununu çözme amacıyla gümrük bölgeleri oluşturulması yer aldığını belirtti.

Raporlar, iktidardaki Muhafazakar Parti’nin bu haftaki yıllık konferansı için Manchester’da toplanması ve Brexit’in hükümet için büyük bir sorun olmaya devam etmesiyle geldi.

AB ile son görüşme müzakerelerinde ilerleme hakkında soru sorulduğunda Johnson, çok sıkı çalıştıklarını söyledi. Parti konferansında CNBC’ye konuşan Muhafazakar Parti milletvekili ve iş, enerji, temiz büyüme devlet bakanı olan Kwasi Kwarteng de Westminster ile Brüksel arasındaki müzakerelerin ilerlemesini önerdi.

Kwarteng, “Gazete halkı, medya tarafından geri çekilme anlaşmasını yeniden açmanın bir yolu olmadığı söylendi. Şimdi geri çekilme anlaşmasından bahsediyoruz gibi görünüyor. Arka duvardan bahsediyoruz, böylece iki ay içinde çok büyük bir ilerleme kaydedeceğiz,” ifadelerini kullandı.

Hükümet Yenilgileri

Hükümet YenilgileriMilletvekillerinin çoğunluğu hükümeti, hangi şartlar altında 31 Ekim’de ülkeyi AB’den çıkarmasını sağlayacak anlaşma ile ilgili bir dizi yenilgiye uğrattı.

Johnson, defalarca İngiltere’nin AB’yi bu son tarihte bırakacağını ancak partisindeki Brexit destekçilerinin ve 2016’da oy kullanma hakkını destekleyen kamuoyunun zorluğuna hitap edecek bir mantrayı tekrar ettiğini söyledi.

Brexit’e bir gecikme olursa genel bir seçimin yapılacağı ve bu nedenle İngiltere’nin siyasi partilerinin yıllık parti konferans sezonunda bir genel seçim yapılması beklenmektedir. Bununla birlikte hükümete alternatif, değiştirilmiş Brexit anlaşması üzerinde çalışıyormuş gibi görünmesi için baskı var.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu