Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yen Dolar Karşısında BOJ’un Faiz Oranlarına Dokunmamasıyla Yükseldi

Japonya Merkez Bankası’nın faiz oranlarını eksi yüzde 0,1 seviyesinde sabit bırakmasıyla yen dolar karşısında yaklaşık üç haftanın en yüksek seviyesini kaydetti.
Yen Dolar Karşısında BOJ’un Faiz Oranlarına Dokunmamasıyla Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Bu hafta piyasaların odağında küresel merkez bankalarının faiz kararları yer alıyor. Amerikan Merkez Bankası (FED) dün akşam, Türkiye saati ile 21:00’de faiz kararını açıkladı. Banka gösterge faiz oranını 25 baz puan düşürerek %1,75 – %2 aralığına çekti.

Hemen ardından ise Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) açıklaması geldi. BOJ parasal teşviği değiştirmezken faiz oranını eksi %0,1 seviyesinde sabit bıraktı. Açıklama sonrasında yen, dolar başta olmak üzere önemli piyasa paraları karşısında değer kazandı.

Yapılan açıklamada bir sonraki toplantı için fiyatları ve ekonomiyi yeniden değerlendirmeye yönelik çağrıda bulunuldu.

BOJ Faiz KararıBOJ, Eylül toplantısında küresel ekonomideki yavaşlamanın devam etmesi ve yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşılmama ihtimaline karşı daha fazla hassasiyet gösterilmesi gerektiği belirtildi. Ekonomideki yavaşlama Amerika ve Avrupa merkez bankalarını faiz indirimine yöneltirken, Japonya Merkez Bankası oranlara dokunmadı.

Ekonomistlerin büyük çoğunluğu da bu yönde bir karar bekliyordu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin yarısı Eylül ve Ekim toplantısında halihazırdaki politikalarını değiştirmeyeceğini tahmin etmişti.

Japon yeni, ABD doları karşısında faiz oranlarının değiştirilmediği haberiyle 108.48’e kadar yükseldi.

USD/JPYUSD/JPY paritesi BOJ’un sabırlı duruşunu sürdüreceğini belirten açıklaması ile yaklaşık üç haftanın en güçlü kazancına yöneldi. Ekonominin ve fiyatların Ekim ayında yeniden değerlendirileceğinin söylenmesi yenin önemli piyasa paraları karşısında yükselmesini sağladı. Parite 108.480 seviyesi ile 1 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyeyi kaydetti. TSİ 09:19’da ise 107.970 civarında işlem görüyor.

Verilen bilgide %2 enflasyon hedefine ulaşmada hız kaybetme riskine karşı daha fazla hassasiyet gösterilmesi ve dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı.

BOJ AçıklamalarıNBC Financial Markets Asia’nın direktörü David Lu, Japonya Merkez Bankası’nın para politikasında değişikliğe gitmemesi ile birlikte yene alım işlemlerinin geldiğini söyledi. Öte yandan genişlemeye dair halan umutlu olduğunu ve bu konuda Başkan Haruhiko Kuroda’nın yapacağı açıklamaların yakından izleneceğini belirtti.

Tokyo’da BNP Paribas Securities Baş Ekonomisti Ryutaro Kono ise “Merkez bankası gelecek toplantısına kadar temel göstergelerin değişmemesi durumunda Ekim’de bir şey yapmama seçeneğini saklı tutuyor.” ifadesine yer verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu