Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BoE Finansal Raporu: Brexit Piyasada Oynaklık ve Aksaklık Yaratacak

İngiltere Merkez Bankası aylık raporunda, salgının yarattığı etkilere bağlı olarak finans desteğinin sürdüğünü, ancak Brexit nedeniyle piyasalarda oynaklığın artacağını bildirdi.
BoE Finansal Raporu: Brexit Piyasada Oynaklık ve Aksaklık Yaratacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Aralık ayı finansal istikrar raporunu yayımlayan İngiltere Merkez Bankası (BoE), Covid-19 salgının başlamasından bu yana ekonomiyi destek ve nakit açığının sağlanması için finansman kaynağı yaratıldığı belirtti.

Borçların ertelenmesi ve işgücü piyasasında alınan kararlarla hanehalkı gelirinin desteklendiği ifade edildi. Aşı çalışmalarının pandemiye dair olumlu gelişmeler olsa da Avrupa Birliği’nden ayrılma ve yeni ticaret düzenlemelerinin ekonomiye dair riskleri canlı tuttuğu aktarıldı.

Finansal krizden bu yana en sert artışın gerçekleştiği işsizliğin, ekonomi için önemli risk faktörü olduğuna dikkat çekildi.
İngiltere İşsizlik %4,8
Kaynak: Trading Economics

Finansal Politika Komitesi’nin (FPC) %4,8’e yükselen işsizlik düşene ve salgının makroekonomik etkileri ortadan kalkana kadar ihtiyatlı adımlara devam edeceği aktarıldı. Son açıklanan verilere göre İngiltere’de işsizlik 2008-2009 küresel finans krizinden bu yana en yüksek artışı gerçekleştirdi.

İşsiz sayısı 30 Eylül’de biten üç aylık dönemde 243 bin arttı. Maliye Bakanı Rishi Sunak, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, pandemi nedeniyle çalışamayan işçilerin maaşlarının %80’inin hükümet tarafından ödeneceğini duyurmuştu.

İngiltere merkezli bankaların ticari faaliyetlerin azalması ve iflasların artmasıyla önümüzdeki süreçte zarar açıklayabileceği belirtildi.

BoE Rapor DetayıBankalardan, ekonomiyi desteklemeye devam etmek için sermaye girişimlerinin tüm unsurlarını olması gerektiği gibi kullanmaları isteniyor. Raporda dikkat çeken en önemli konu ise Brexit meselesi oldu. Eğer Birleşik Krallık ile AB arasında ticaret konusunda bir anlaşma sağlanamazsa, piyasalarda oynaklığın ve aksaklığın artabileceği söylendi.

İşletmelerin AB tarafından tanınan ticaret merkezlerine kayacağı hatırlatıldı. Boe Yöneticisi Andrew Bailey, AB’nin aldığı kararlarla oluşan aksaklıkları önleyemeyeceklerini fakat böyle bir durumun oluşması durumunda, ellerindeki tüm araçları kullanarak piyasaya müdahale edeceklerini dile getirdi.

Şu an iki taraf arasında süren müzakerelere bakıldığında, ticaret anlaşması olasılığının çok düşük olduğu görülüyor. IG piyasa analisti Joshua Mahony, bankaların çok çalkantılı birkaç aya girdiğini söyledi.

Öte yandan bugün yayımlanan raporda bankaların halen çok yüksek sermayeye sahip olduğu, Brexit ve pandeminin yarattığı kriz ortamında bile ayakta kalarak, piyasaya kredi sağlamaya devam edeceği kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu