Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Varank: Türkiye’de Girişim Yatırımları 2021’de Rekor Kırdı

Ankara’da bir açılış törenine katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı, 2021 yılındaki girişimlerden ve verilecek desteklerden bahsetti.
Bakan Varank: Türkiye’de Girişim Yatırımları 2021’de Rekor Kırdı
Yorum

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB’in destekleriyle hayata geçirilen Ankara TEKMER’in (Teknoloji Geliştirme Merkezi) açılış törenine katıldı. Açılışta konuşma yapan Varank, 2021 yılının pandemiye rağmen girişim açısından başarılı geçtiğini söyledi.

Geçtiğimiz yıl 300’den fazla girişimle, 1,5 milyar dolarlık bir yatırım alındığını açıkladı. Bu tutarın bir önceki yılın 10 katı olmasının yanında, tüm zamanların en yükseği olduğu bilgisini de paylaştı. Getir, Trendyol’dan sonra Türkiye’de en çok yatırımcı çeken ikinci şirket oldu.

2023 yılına kadar en az 10 Turcorn çıkarma hedefi koyduklarını hatırlatan Varank, sadece geçen yıl bu sayının 5’e yükseldiğini dile getirdi. Ankara TEKMER’in işin başında olmasına rağmen 100 milyon liralık bir yatırım fonu oluşturulduğunu açıkladı.

Sanayi Bakanlığı olarak girişimcilerin ihtiyacı olan finansmanı karşılamaya hazır olduklarını söyleyen isim, “Biz zaten daha önce birçok konuda, imkan verildiğinde Türk gençlerinin, Türk girişimcilerinin neleri başarabildiğine defalarca şahit olduk. Aynı şekilde Ankara TEKMER’e de güveniyoruz. Buradan bir Turcorn çıkması da benim için şaşırtıcı olmaz.” şeklinde söylemde bulundu.

İş geliştirme merkezleri (İŞGEM) ve TEKMER programları sayesinde; personel giderleri, danışmanlık, organizasyon giderleri, eğitim olmak üzere birçok konuda destek sunduklarını anlattı.

Gençlere yenilikçi fikirler ile gelmeleri halinde her zaman desteğe hazır oldukları çağrısında bulunan Varank, diğer yandan riskli görülen yenilikçi girişimlerin kredi ve bankacılık yöntemlerinden çok fazla yararlanamadığını, bu yüzden de girişim sermayesi fonlarının ekosistem için hayati önem taşıdığını dile getirdi.

Türkiye’nin ilk özel teşebbüs teknoloji geliştirme merkezi olan TEKMER, girişimciler ile yatırımcıları bir araya getiriyor. Modern ve rahat bir çalışma ortamı sunulmasının yanında, kiralık ofisler, kafeterya, toplantı salonu ve etkinlik yapılabilecek alanları da barındırıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu