Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Yangınları Ekonomik Büyümeyi Daha da Yavaşlatmakla Tehdit Ediyor

Avustralyalıların yıkıcı can ve mal kaybının ötesinde, ekonomilerinde bir yavaşlama için de hazırlanmaları gerektiği söylendi. Detaylar aşağıda;
Avustralya Yangınları Ekonomik Büyümeyi Daha da Yavaşlatmakla Tehdit Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

BetaShares Capital’in baş ekonomisti olan David Bassanese, ülkenin turizm ve tüketici sektörleri darbe aldıkça Avustralya genelinde devam eden yangınların ekonomiyi aşağı çekmekle tehdit ettiğini söyledi.

Resmi rakamlara göre ülke genelinde en az 24 kişi yangınlardan dolayı hayatını kaybederken felaket şimdiye kadar yarım milyar hayvanın ölümüne ve binlerce kişinin evlerinden tahliye edilmesine yol açtı. David Bassanese, bugünkü bir açıklamasında Avustralyalıların yıkıcı can ve mal kaybının ötesinde, ekonomilerinde bir yavaşlama için de hazırlanmaları gerektiği konusunda uyarı yaptı.

Bassanese, bunun daha geniş bir ekonomik perspektiften kesinlikle yardımcı olmadığını belirterek şöyle konuştu:

Avustralya Yangınları Ekonomik Büyümeye Yardımcı Olmuyor “Bu yüzden makro bakış açısından muhtemelen tüketici güveni üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir ki şu anda çok savunmasız ve tüketici güveni ekonomik büyümenin büyük bir sürükleyicisi oldu.” Reuters, Pazar günü itibariyle, hem Yeni Güney Galler’de hem de Victoria eyaletlerinde on binlerce evin enerjisiz kaldığını yazdı.

Ayrıca tedarik sağlama ve kıyı kasabalarını tahliye etme konusunda büyük ölçekli askeri ve polis çabalarına rağmen iki kişinin kayıp olmaya devam ettiğini kaydetti. Bassanese Canberra’yı iklim değişikliği ile mücadelede ön planda olmaya çağırarak Avustralya hükümetinin küresel iklim değişikliği politikalarını uygulamaya koymada çaba göstermesinin önemli olduğunu vurguladı.

“Gerçekte, Avustralya iklim değişikliğinden en olumsuz etkilenecek ülkelerden biri olacak” dedi.

Avustralya İklim Değişikliği En Olumsuz Etkilenen Ülkelerden Olacak Sonuçta Avustralya aylardır doğu kıyılarının çoğunda yangınlarla mücadele ediyor ve uzmanlar iklim değişikliğinin, ülkenin çalılıklarını daha kuru ve yangınlara açık bırakan üç yıllık kuraklığının ardındaki kilit faktör olduğunu söylüyor. Avustralya Başbakanı Scott Morrison ve muhafazakar hükümeti ise iklim konularını ele almak için yeterince çaba göstermediği için çok fazla eleştiriyle karşı karşıya kaldı.

Pazartesi günü Morrison, hükümetinin orman yangınlarını kurtarma amacıyla iki yıl boyunca 2 milyar dolarlık Avustralya doları taahhüt edeceğini açıkladı.

Avustralya Yangınları Tüketici Güve Kötü Etkileyecek Gelişmeler üzerine Bassanese, bu yangınların daha önce hiç görmedikleri kadar büyük olduğunu ve bunun Avustralya için bir uyandırma çağrısı olduğunu savundu. “İklim değişikliği bizi etkilemeye başlıyor ve bunların bize doğru çarpan ilk somut işaretler olduğunu giderek daha fazla insan fark ediyor” dedi.

Avustralya Merkez Bankası’nın (RBI) daha fazla şey yapması gerektiğini anlatan ekonomist, 2020’nin ilk yarısında merkez bankası tarafından iki indirim daha gördüğünü de sözlerine ekledi.

“Yangınlardan önce bile, ekonominin zayıflığı göz önüne alındığında iki kez daha indirime gideceklerini düşünmüştüm. Şubat ayında ve sonrasında önümüzdeki birkaç ay içinde bir kesinti hala çok, çok muhtemel. Bunun ötesinde, söyledikleri şey muhtemelen sıfıra çok yakın olan yüzde 0.25’in ötesine geçmek istemedikleri. O zaman niceliksel genişleme tedbirlerinden, uzun vadeli faiz oranlarını düşürmek için devlet tahvili satın almaktan bahsedeceğiz. Bence yılın ikinci yarısında tartışılacak.”

Ne var ki 2019’un sonunda, RBA zaten düşük olan politika faiz oranlarında rekor kırdı, bu da pek çok kişi tarafından gelecekte çok fazla indirim olmayacağına yorulmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu