Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya MB Ekonomik Görünümünü Aşağı Yönlü Revize Etti

Avustralya Merkez Bankası, Melbourne şehrini yeniden kilitlemeye sürükleyen ikinci dalgayı vurgulayarak ekonomik görünümünü düşürdü.
Avustralya MB Ekonomik Görünümünü Aşağı Yönlü Revize Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Avustralya Merkez Bankası, bugünkü açıklamasında ekonomi için görünümünü düşürdü ve ikinci bir koronavirüs dalgası, Melbourne şehrini yeniden kilitlemeye sürüklerken işsizliğin birkaç yıl boyunca yüksek kalacağı konusunda uyardı.

Kaldı ki Başbakan Scott Morrison da dün Victoria’daki yıkıcı olayların Avustralya ekonomisine büyük darbe vuracağı konusunda uyarmıştı. Bugün Avustralya MB tarafından yayımlanan ekonomik görünüm raporunda Covid-19 salgınının yılın ilk yarısında küresel ve yerel ekonomik faaliyette şiddetli bir daralmaya yol açtığı vurgulandı.

Mayıs’tan bu yana ekonomik koşullar iyileşmeye başlasa da hem yerel hem de dış görünümü büyük bir belirsizliğin çevrelediği söylendi.

Yeni vakalardaki artışın, Avustralya dahil bazı ekonomilerde iyileşmeyi yavaşlatan sınırlama önlemlerinin yeniden getirilmesine yol açtığı belirtildi.
Avustralya MB 2020-2021 GSYİH Büyümesi
KAYNAK: RBA

Enfeksiyonlarda yaygın ve senkronize bir küresel canlanmanın önlendiğini varsayarak Avustralya’nın büyük ticaret ortaklarının GSYİH’lerinin 2020 yılında yaklaşık yüzde 3 oranında (yıllık ortalama) daralması beklenirken bunu 2021’de yüzde 6 civarında artışın izleyeceği tahmin edildi.

2020’yi bir bütün olarak ele aldığında RBA, küresel GSYİH‘nin 2021’de yaklaşık yüzde 6 artmadan önce 2020’de yüzde 4’ten fazla daralmasının beklendiğini aktardı. Şu anda yurt içinde kademeli bir toparlanmanın başladığı, istihdam ve çalışılan saatlerin ülkenin çoğunda yılın ikinci yarısında biraz artmasının beklendiği bildirildi.

Ancak Victoria’daki artan faaliyet kısıtlamalarının etkilerinin Eylül çeyreğinde ekonominin diğer bölümlerinde GSYİH büyümesindeki artışı baskılayacak gibi göründüğü eklendi.
Avustralya MB 2020-2021 İşsizlik Büyümesi
Kaynak: RBA

Victoria’da artırılan kısıtlamaların açıklanan altı hafta boyunca yürürlükte olduğu ve ardından kademeli olarak kaldırıldığının varsayıldığı temel senaryoda, GSYİH’nin yıl boyunca yüzde 6 daralmasının, 2021’de yaklaşık yüzde 5 büyüme olmasının beklendiği söylendi.

Önümüzdeki altı ay içinde işsizlik oranının neredeyse yüzde 10’a yükselmesi beklenirken, temel enflasyonunun önümüzdeki birkaç yıl boyunca yüzde 2’nin altında kalacağı tahmin edildi. RBA Başkan Yardımcısı Luci Ellis, ekonomik görünüm üzerine yaptığı konuşmada Victoria’da vaka sayısındaki artışın ve ardından dört aşama kısıtlamalarının getirilmesi beklenmediğinin üzerine çizdi.

Üç ayrı senaryo sunduklarını anlatan Ellis, asıl sorunu virüsün hem ülke içi hem de dışında yayılması olarak nitelendirdi. Olumlu senaryonun enfeksiyon oranlarının hızla düştüğünü ve düşük kaldığını varsaydığını anlatan Ellis, tüketim ve istihdam büyümesi güçlü bir şekilde toparlanacağından GSYİH’deki kısa vadeli düşüşün çoğunun 2020-21 döneminde tersine döneceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu