Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya ABD-Çin Ticaret Anlaşmazlığında Taraf Tutmayacak

Avustralya’nın ilk kadın başbakanı olarak tanınan Julia Gillard, ülkesinin ABD ile Çin arasındaki devam eden ticaret savaşında taraf tutmak istemeyeceğini söyledi. Detaylar aşağıda;
Avustralya ABD-Çin Ticaret Anlaşmazlığında Taraf Tutmayacak
Yorum

Avustralya’nın ilk kadın başbakanı olarak tanınan Julia Gillard, ülkesinin ABD ile Çin arasındaki devam eden ticaret savaşında taraf tutmak istemeyeceğini söyledi.

Avustralya’nın Pekin ile Washington’un ticaret anlaşmazlığında taraf tutmaya zorlandığı takdirde hangisini seçeceği yönündeki soruya cevap veren Gillard, asla bu durumda olmak istemeyeceklerini ve kendilerini asla bu pozisyona sokmayacaklarını bildirdi. Önceki Avustralya Başbakanı Gillard; “bizler ABD’nin uzun süredir devam eden bir müttefikiyiz” diyerek şöyle devam etti:

“Her anlamda Çin’le güçlü bir ilişki içindeyiz, ekonomik, siyasi ve politik ilişkide, toplum bağlarında, eğitim ve liste devam ediyor.”

Julia Gillard Her Anlamda Çin Güçlü İlişkiler İçindeyiz Avustralya Dış İlişkiler ve Ticaret Bölümü’ne göre de ABD, Avustralya’nın en büyük yabancı yatırımcısıydı ki 2018 ‘deki yabancı yatırımların dörtte birini oluşturuyordu. Yine hükümet verilerine göre Çin de toplamın yüzde 1.8’i ile ülkenin dokuzuncu en büyük yabancı yatırımcısıydı. 2010’dan 2013’e kadar başbakanlık yapmış olan Gillard, burada ABD-Çin meselesi konusunda iyimser konuştu.

“İnanıyoruz ve bence dünya çapındaki çoğu kişi de inanıyor küresel sistemde tarihsel şekilde bildiğimiz ahaliyle ABD’yi ve Çin’in yükselişini bağdaştırabiliriz” dedi.

Julia Gillard ABD Çin Anlaşmazlığı Yorumu Julia Gillard gibi eski Avustralya başbakanı olan Malcolm Turnbull da geçtiğimiz haftalarda ABD-Çin anlaşmazlığıyla ilgili bazı açıklamalarda bulunmuştu. Hauwei ile ZTE’yi yasaklama nedenini dile getiren Turnbull, şirkete büyük hayranlık duyduğunu ancak niyetin değişmesi durumunda tedbir almaları gerekeceğini bu nedenle riski göz önünde bulundurduklarını aktarmıştı.

Eski Avustralya Başbakanı Kevin Rudd da Washington’da Pekin’in bir anlaşma için ekonomik açıdan umutsuz olduğu yönündeki varsayımın doğru olmadığını söyledi. Şu anda New York merkezli düşünce kuruluşu Asia Society Policy Institute’nin başkanlığını yapan Kevin Rudd, Çin’in Mayıs 2019 itibariyle müzakerelere altı ay öncesine kıyasla çok daha güçlü bir ekonomik pozisyonda yaklaştığının üzerini çizmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu