Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Yaklaşık 30 Yılın İlk Resesyonuna İlerliyor

Avustralya'nın ilk çeyrek GSYİH'si için yapılan tahminler, ülkenin yaklaşık 30 yılın ilk resesyonuna doğru ilerlediğini gösterdi. İşte ayrıntılar;
Avustralya Yaklaşık 30 Yılın İlk Resesyonuna İlerliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

7200 toplam vaka sayısı ve 103 ölüm rakamına sahip olan Avustralya ekonomisi için alınan son haber, iyiye işaret etmiyor. Dünya çapındaki koronovirüs listesinde 63. sırada yer alan ülkenin ilk çeyrekte daralması bekleniyor.

Reuters tarafından yapılan ankete göre 2 trilyon Avustralya doları değerindeki ekonominin Mart çeyreğinde yüzde 0,3 daralarak dokuz yıldaki ilk çeyreklik düşüşünü yaşayacağı kaydedildi. Yıllık büyümenin ise 2019’daki yüzde 2,2’den yüzde 1,42e gerileyeceği tahmin edildi.

Ekonominin hem Mart hem de Haziran çeyreğinde daralması durumunda ise bunun 1990’ların başından bu yana Avustralya’nın ilk teknik durgunluğu olacağı aktarıldı.
Avustralya Son Yıllık Daralması
KAYNAK: World Bank

Hükümet koronavirüs nedeniyle sınırları kapatırken ve büyük toplantıları kısıtlarken ülkenin merkez bankası nakit oranını yüzde 0,25’lik rekor seviyeye indirdi. Ayrıca sınırsız tahvil alım programı başlattı. Yarın yapılacak politika toplantısında da sıkı bir şekilde durması bekleniyor.

Diğer taraftan Reuters, bazı ekonomistlerin olumlu bir ilk çeyrek beklediğini, gerekçelerinin ise süpermarketlerin çalışması ve sağlam ihracat talebi olduğunu belirtti.

Deutsche Bank ekonomisti Phil Odonaghoe, Mart çeyreğinde %0,1 büyüme öngörerek “bu Avustralya’nın yeniden teknik durgunluktan kaçınabileceği anlamına geliyor” dedi.
Avustralya Koronavirüs Tablosu
Kaynak: Worldometers

Bank of America-Merrill-Lynch analistleri ise ikinci çeyrekte önemli bir daralmanın yaklaştığını belirterek; “Geleceğe bakacak olursak, 2021’e doğru büyümede güçlü bir toparlanma beklemiyoruz. Kaybedilen çıktının bir kısmının geri kazanılmamasını bekliyoruz. Bu nedenle, işsizliğin yıl sonuna kadar yükselme riski var.” dedi.

RBA Başkanı Philip Lowe de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Avustralya ekonomisi Eylül’de kritik noktaya çarpabilir şeklinde uyarısıyla gündeme geldi.

Mali teşviki çok erken geri çekmemenin önemli olduğunu vurgulayan Lowe, JobKeeper isimli maaş destek programının Eylül’deki bitiş tarihinin ötesine geçebileceği ya da potansiyel olarak farklı şekilde devam edebileceğini dile getirdi. Mart ayında sunulan finansal sistem destek paketinin iyi performans gösterdiğini belirterek faiz oranlarının yıllarca %0,25’te kalabileceğini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu