Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupalı Liderler Bir Sonraki Komisyon Başkan Adayı Konusunda Anlaşamadı

Avrupa’nın en güçlü politik liderleri, önümüzdeki 5 yıl boyunca Avrupa Komisyonu’na liderlik edecek bir başkan adayı konusunda anlaşamadı. Detaylar aşağıda;
Avrupalı Liderler Bir Sonraki Komisyon Başkan Adayı Konusunda Anlaşamadı
Yorum

Avrupa’nın en güçlü politik liderleri, önümüzdeki 5 yıl boyunca Avrupa Komisyonu’na liderlik edecek bir başkan adayı konusunda anlaşamadı. Brüksel’deki yoğun bir müzakere turunun ardından sonraki Avrupa Komisyonu Başkanı için görüşmeler çıkmazla sonuçlandı.

Eski Polonya Başbakanı Donald Tusk’ın başkanlık ettiği ve AB Konseyi olarak bilinen 28 başkan ve başbakan, gelecek hafta sonu 30 Haziran Pazar günü başlayacak bir dizi görüşme için tekrar toplanacaklarını duyurdu.

Gözde adayı Manfred Weber, daha önce Macron dahil kilit Avrupa figürlerinden destek kazanamamış olan Angela Merkel; “olmak istediğimiz noktada değiliz” dedi.

Bir Sonraki Avrupa Komisyon Başkan Adayı Belirsizlik“Bu, iki siyasi ailenin bir anlaşmaya varmasının artık yeterli olmadığı gerçeğinin bir sonucudur. En az üç tane olmalıyız. Biz kişiyi öneriyoruz, ancak önerdiğimiz şeyin kabul edilmediğini anlamak için kesinlikle parlamentoda bir kriz görmek istemiyoruz” ifadeleriyle de devam etti. Öte yandan başarısız görüşmelerin belirgin bir sonucu, Avrupa’nın en büyük iki büyük meclis grubu tarafından tercih edilen ve önerilen diğer üst düzey adayların da yarışmadan düşebileceği oldu.

Bunlar arasında Avrupa Komisyonu’nun Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager ve Hollandalı diplomat Frans Timmermans gibi isimler vardı.

Avrupa Komisyon Başkan Adayı BelirsizlikBaşkan Macron, seçim sürecinin çeşitli siyasi bloklar arasındaki ilk anlaşmalar tarafından engellendiğini ancak Avrupa’nın en iyi işleri için adaylar arasında var olan herhangi bir önceden yapılmış anlaşmaların artık geçerli olmadığını kaydetti.

Halihazırda Avrupa Komisyonu liderini bulma konusunda başarısız olan yetkililerin önümüzdeki aylarda bir sonraki Avrupa Merkez Bankası Başkanı’na ve Avrupa Komseyi toplantılarına liderlik etmek için Donald Tusk’ın yerine geçecek kişiye de karar vermesi gerekiyor. Yeni bir meclis oturumu 2 Temmuz’da başlayacak ve mevcut komisyonun görev süresinin 31 Ekim’de sona ermesi bekleniyor.

Bu arada AB Parlamentosu’nun Alman bir üyesi ve seçimlerde en fazla sandalye alan Avrupa Halk Partisi’nin başkanı olan Weber’in eleştirmenleri, kendisinin yürütme konusunda doğrudan bir tecrübesi olmadığını vurguluyorlar. Ve Avrupa Komisyonu Başkanı için AB Konsey liderlerinin 28’inden 21’inin çoğunluğa ulaşması gerekiyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu